Bolí vás záda? Zašli jste si na thajskou masáž a nevíte zdali tam ty záda ještě máte? Nebo byste snad chtěli zkusit něco na styl akupunktury či chiropraxe, ale bojíte se jehel a křupání vlastních kloubů? V tom případě tu pro vás něco máme. Bowenova masáž, Bowenova technika, nebo také Bowenova terapie je šetrná a pomáhá nejen s bolestí svalů, ale také s lymfatickým systémem.
Kdo byl Tomas A. Bowen?
Thomas A. Bowen, zakladatel stejnojmenné techniky byl původně tesař a také voják v druhé světové válce.
I když neměl žádné předchozí zkušenosti s terapií, téměř vše se naučil sám z knih, pozorování a praxe. Nějaký čas spolupracoval s terapeutem Ernie Saundersem, díky čemuž mohl zažít jak vypadá pravidelná profesionální terapeutická péče.
Byl to samaritán, který často léčil zadarmo. Měl působivou schopnost vidět změny v lidském těle, díky čemuž vznikla signifikantní část Bowenovy metody, kdy po terapii odešel z místnosti a chvíli počkal, aby viděl, jak tělo na jeho proceduru zareagovalo
Co to je Bowenova technika?
V podstatě jde o specifický typ masáže. Stejně jako masáž totiž dokáže uvolnit svaly, zlepšit krevní cirkulaci a stimulovat lymfatický systém.
Rozdíl spočívá v technice. Zatímco většina ortodoxních masáží sval silou uvolní a stimuluje tělo okamžitě, Bowenova technika pracuje mnohem šetrněji.
Jak funguje Bowenova masáž?
Bowenova technika obnáší jemné a přesné pohyby (většinou palci), které tělo podněcují aby případný problém opravilo samo.
Velmi šetrné přesunutí kůže tam a zase zpátky dá tělu vpodstatě signál, který říká: „Zde je potřeba to zkontrolovat a napravit.” Tělo pak po době v rozmezí od dvou do deseti minut začne sval uvolňovat, rozproudí krev a uvolní lymfatický systém.
Výhody Bowenovy masáže
Díky své neinvazivní a něžné povaze je Bowenova technika vhodná jak pro dítě tak seniora. Spousta pohybů začíná na akupunkturních bodech, ale na rozdíl od akupunktury se nejedná o pseudovědu a výzkum Bowenovy metody se stále posouvá.
Opakované a pravidelné absolvování masáže navíc trvale zlepšuje stav lidského těla a pomáhá se vypořádat s různými neduhy. Sám Bowen tímto způsobem léčil postižené děti, u kterých ostatní terapeuti diagnostikovali, že stav není možné už nikterak zlepšit.
Nevýhody Bowenovy masáže
Na rozdíl od ostatních typů masáží, se výsledky po Bowenově technice neprojeví hned. Jelikož se zde pracuje především s regenerativní schopností lidského těla, může rekonvalescence chvíli trvat a je tím pádem možné, že vás bude bolest provázet ještě nějakou dobu poté co masáž obdržíte.
U klasické masáže se sice můžete potýkat s mírnou bolestí, zatímco jsou její techniky aplikovány, ale uvolnění pocítíte hned.
Na kolik mě přijde Bowenova masáž?
Cena se samozřejmě odvíjí od délky masáže a mění se v závislosti na tom, k jakému masérovi se objednáte. Porovnáním cen masérů v Brně a Praze se většinou dostaneme na částku v rozmezí 1000–1500 Kč za téměř hodinové sezení/ležení.
Nutno podotknout, že Bowenova technika není ještě tolik rozšířená. Tradiční typy masáží se v metropolích hojně vyskytují, ale není tolik masérů, kteří Bowenovu techniku ve svém ceníku uvádějí.
Závěr
I když je tu s námi Bowenova masáž/technika už pěknou řádku let, přesněji řečeno okolo sedmdesáti (Tom A. Bowen ji vyvíjel v padesátých letech dvacátého století, ale neznáme přesné datum vzniku). Stále lze říct, že ji k mainstreamu kousek chybí. I přes to, že je technika nepopiratelně funkční a výsledky uspokojující její hlavní rozmach do lidského povědomí ji teprve čeká.
Masérů a terapeutů aplikujících tuto techniku přibývá a nepochybně najdete spoustu kurzů díky kterým, se i vy budete moci stát praktikantem této geniální procedury.
Pokud vás bolí záda a nejste fanouškem zarudlých či pohmožděných zad, tak vám doporučujeme Bowenovu masáž zkusit. Třeba objevíte něco co vám v životě chybělo a nebo se tak vyřeší bolest o které jste pochybovali, že se jí někdy zbavíte.
Zdroje: Tom A. Bowen (Bowen Academy Europe), Bowenova technika (Bowen academy Europe), Bowenova technika (Bowen centrum Dany Švestkové), Bowenova technika (CBS Bowen training), Bowenova technika (Wikipedie), Jak fungují masáže (West London physiotherapy), Akupunktura (Wikipedie), Pseudověda (Wikipedie), Metropole (Wikipedie), Rekonvalescence (Wikipedie), Chiropraxe (Wikipedie), Lymfatická soustava (Wikipedie), Oběhová soustava (Wikipedie), Mainstream (Wikipedie)
Natálie Schönová je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Fascinuje ji alternativní umění, od filmu až po poezii. Je vášnivou milovnicí nevšedního jídla a psaní. Neustále zdokonaluje své kuchařské dovednosti a pracuje na svých textech. Psaní ji provází od dětství, kdy poprvé vzala do ruky tužku, a stále objevuje nové formy vyjádření.