I dorty se mění v čase

I dorty se mění v čase

Tradiční cukrárnu, která se specializuje jen a pouze na výrobu zákusků a cukrovin dnes už téměř nenajdeme. Jakoby mlsání samotné nestačilo, přidávají se do nabídky také nejrůznější nápoje a jiné občerstvení. Cukrárny se tak pomalu přetváří spíše na kavárny či pekárny s nabídkou zákusků. To však neznamená, že by se Češi originálních cukrářských výrobků úplně vzdávali.

Nejtradičnějším cukrářským výrobkem, který si drží svou pozici do dnes, je dort. Za posledního čtvrt století se však výroba dortů poměrně změnila. Zatímco dříve připomínal každý dort ovál, zalitý krémem a ozdobený jednoduchými marcipánovými tvary, dnes mají cukráři nastavenou laťku mnohem výš.

Může za to možná právě přístup k internetu a dostupnost nejrůznějších webových stránek jak z domova, tak ze zahraničí, kde se mistři ve svém oboru prezentují často opravdu kuriózní kousky. Lidé potom často chodí k cukrářům s konkrétními požadavky a specifickou fotografií prakticky čehokoliv, co našli na webu. Požadované výtvory potom spíše než dorty často připomínají dokonale propracované sádrové sošky.

Změna není jenom ve vzhledu a tvaru dortů, ale také v jejich obsahu. Zatímco dříve se s cukrem vůbec nešetřilo, dnes je trend dorty příliš nesladit, ale používat co nejkvalitnější a nejčerstvější suroviny. Účelem dnešních dortů není člověka „zaplácat“ tak, aby se po jednom kousku cítil plný a přeslazený, ale naopak v něm vzbudit chuť na další kousek.

Asi největší uplatnění najdou dorty na dětských oslavách a na svatbách. Zatímco dětské dorty se snaží co nejvěrněji kopírovat dětské oblíbené hračky a postavy pohádkových hrdinů, svatební dorty se zase honosí svou výškou. Patrové svatební dorty, které známe z filmů, okouzlí zkrátka každého. Nicméně nejsou pravidlem. Obzvláště v poslední době jsou nahrazovány dvěma nebo třemi svatebními dorty různých chutí a barev. Největší tradici mají dorty s bílým základem a neméně používané jsou také dorty v barvách svatby. Nicméně fantazii se meze nekladou a stejně jako samotné svatby mají dnes mnoho podob, dorty ve své originalitě rozhodně nezaostávají.

I když tedy klasických cukráren, do kterých nás rodiče dříve brávali jako odměnu za vysvědčení, dnes už v České republice příliš nenajdeme, cukrářské řemeslo rozhodně neupadá.