Naučte se rozumět italským vínům

Naučte se rozumět italským vínům

Vína má každý z nás spojená především se slunečným jihem, kde se vinné révě výborně daří a z jejích plodů vznikají ty nejsladší a nejlahodnější nápoje. Jen málokdo by potom neznal vína italská, kterými je tato země mimo mnoha jiných gastronomických pochoutek proslavená. Jejich mnohdy složitě znějící názvy a klasifikace však mohou odradit od jejich konzumace a to je škoda protože italská vína nabízejí tisíce vůní i chutí a hodí se ke každému jídlu i příležitosti. Vždyť už staří Řekové nazývali území dnešní Itálie jako Entoria neboli země vína. A ne nadarmo mnoho známých latinských citátů pojednává o víně, viz známý In vino veritas, ve víně je pravda. I když se mnohé v této zemi za léta její existence změnilo, víno si uchovalo své výsostné postavení.

A jak se tedy v italských vínech vyznat a zaručeně vybrat to nejlepší? Itálie je velmi rozmanitá země, malé horské vinice se táhnou pod vrcholky Alp stejně jako dlouhé lány vinohradů lemují pobřeží téměř na dohled Afriky. Nejzákladnější klasifikace je rozdělení vína do čtyř kategorií. První z nich se označuje VDT a pod tímto označením se ukrývají vína pro běžné pití, stolní vína. na dalším stupni je potom IGT neboli regionální oblastní vína, o něco lepší potom DOC, vína kontrolovaná podle původu, výnosu,. doby zrání i technologie zpracování. nejvyšší kvalitu potom mají vína označená DOCG kam se řadí pouze ty nejlepší. Dále na etiketě naleznete označení oblasti původu vína, s tím, že pro každý kraj je charakteristická jiná odrůda.

Abyste ochutnali to nejlepší, co tato země nabízí, a naučili se správně rozumět velkému výběru vína a vybrat mezi nimi to nejlepší, nemusíte se hned sbalit a vydat se na cestu do daleké Itálie. Stačí navštívit italskou vinotéku v Plané nad Lužnicí nebo pořádně prozkoumat vinotéky a vinárničky ve svém městě, jistě narazíte na italské poklady.