Čistit si zuby nestačí aneb jak na správnou ústní hygienu

Čistit si zuby nestačí aneb jak na správnou ústní hygienu

Správná péče o chrup by měla být jedním ze základních návyků každého dospělého i dítěte. Už od malička jsme od rodičů vedeni k tomu, abychom si čistili zuby minimálně dvakrát denně po dobu tří minut. To, co ale fungovalo na mléčné zoubky, nemusí být u dospělého chrupu dostačující. Roli hraje také genetika. Zatímco některým totiž stačí dodržovat základní hygienické návyky a párkrát do týdne použít ústní vodu, jiní musí trávit denně v koupelně desítky minut. Kromě preventivních návštěv zubaře, které bychom měli všichni dodržovat, se tak ke slovu stále častěji dostává zubní hygiena.

Někteří lidé si pod pojmem dentální hygiena představují spíše kosmetické úpravy chrupu ve formě bělení zubů nebo aplikace různých kamínků a jiných dekorativních prvků. Přestože většina dentálních hygieniků nabízí i tyto služby, jedná se také o nepostradatelnou pomoc při péči a udržování zdravých zubů. Pravidelné návštěvy dentální hygieny nám pomohou předejít nejrůznějším zubním onemocněním od zubního kazu až po velice častý zánět dásní, který trápí až 90 % populace.

Kromě zdraví našich zubů, které je hlavním benefitem pravidelného absolvování zubní hygieny, má dentální hygiena také estetický účinek. Už po první návštěvě totiž odcházíme s hezčím úsměvem, než s jakým jsme přišli, aniž bychom si museli připlácet za speciální služby. V průběhu dentální hygieny totiž dojde k odstranění zubního povlaku, zubního kamene a pigmentových skvrn, se kterými si běžný kartáček neporadí. Zubní hygienik provede pacienta také metodou správného čištění zubů a upozorní ho na možné nedostatky, na které by se měl při péči o dutinu ústní zaměřit.

Každé výše zmíněné proceduře předchází konzultace, kdy se nás hygienik zeptá na naše běžné čistící návyky a na to, co bychom si my sami přáli vylepšit. Po následné diskusi nám dentální hygienik navrhne možný postup případně cenu zákroku. Pokud si však nepřejeme žádné nadstandardní služby, posedíme si v zubní ordinaci půl hodiny až hodinu, podle stavu našich zubů a zaplatíme zhruba od 600 do 1 200 korun. Aby měla tato estetická stomatologie kýžený efekt na zdraví našich zubů, měli bychom se v ordinaci objevit alespoň dvakrát do roka. Spolu se správnou péčí o naše zuby nám potom tyto dvě návštěvy ročně mohou ušetřit spoustu peněz, které bychom nechali u zubaře za zdravotní zákroky.