I sportovci potřebují lékaře. Jenom trošku jiné

I sportovci potřebují lékaře. Jenom trošku jiné

Není medicína jako medicína. Tu tradiční známe asi všichni. Setkáváme se s ní totiž prakticky kdykoliv navštívíme našeho obvodního lékaře, zlomíme si nohu, nebo když musíme podstoupit nějakou operaci. Alternativní medicína už sice tak běžná není, nicméně se obzvlášť v poslední době stává čím dál oblíbenější.

Co do srovnání s klasickou medicínou se však ta alternativní liší poměrně značně. Najdou se dokonce tací, kteří ji odsuzují a zaměňují se šarlatánstvím nebo lidi, kteří ji provozují, nařkávají z podvodů a prachsprostého tahání peněz z lidí. Tento fakt může mít co dočinění také s tím, že alternativní medicína není, alespoň zatím, hrazena z našich pojištění.

I samotná alternativní medicína může mít navíc více podob. Dalo by se říct, že každý „alternativní lékař“ pracuje jinak. Jedno mají ale všichni společné – k léčbě nevyužívají léky, jaké známe z lékárny. Právě proto, že existuje spousta způsobů alternativního léčení, které jsou pro většinu z nás neznámé a těžko ověřitelné, objevuje se bohužel i spousta podvodníků, kteří toho využívají.

Dalším typem medicíny, která je té klasické podstatně blíž, nicméně má poměrně odlišné způsoby léčby, je sportovní medicína. Sportovní lékaři léčí sportovce. A to nejenom v těch krajních případech, kdy se jim už nějaký úraz stane. Provádí také zátěžové testy a vyšetření, které by měly podobným neštěstím předcházet.

Sportovní medicínu však mohou využít i „rekreační sportovci“ nebo dokonce nesportovci. A to například pokud se rozhodneme začít opět po delší pauze sportovat a chceme, aby si naše tělo na vyšší výkony zvyklo a hlavně, aby pro něj bylo užitečné. Na takové prohlídce nám lékaři mohou zjistit, třeba jak funguje náš dechový systém.

Pomoci nám mohou sportovní lékaři například, i když jsme ve špatné kondici, máme stresující zaměstnání nebo třeba trpíme nadváhou. I v takovém případě nám může vyšetření sportovního lékaře pomoct. Mohou nám provézt například kompletní vyšetření zacílené na rizikové faktory stresu.

Běžně však sportovní lékařství funguje hlavně pro vrcholové sportovce. Sportovní medicínu a chirurgii najdeme například v Ostravě.