Jak poznat začínající zubní kaz?

Jak poznat začínající zubní kaz?

Vrtání zubů straší před návštěvou dentisty snad každého z nás. Zatímco někteří se však zkaženým zubům zdárně vyhýbají, jiným jich při každé návštěvě zubní ordinace najde lékař hned několik. Může být kazivost zubů dědičná? A jak poznat kaz ještě v zárodku, a vyhnout se tak bolestivému vrtání zubů? Na to se pokusí odpovědět následující článek.

Obzvláště lidé, kterým se kazí zuby ve velkém, mají tendenci se vymlouvat na to, že mají kazivost zubů v rodině. Určitě existují výjimky potvrzující pravidlo, když se například někdo narodí s vadou, která se později projeví jako poškozená zubní sklovina, rozhodně se však nedá říct, že se kazivost zubů dědí z generace na generaci. Kámen úrazu je většinou v nedostatečné ústní hygieně.

Aby se nám zuby začaly kazit, nemusíme si je nutně přestat čistit úplně, nebo jejich čištění vynechávat. Kaz se nám může objevit klidně i v případě, že si zuby čistíme poctivě tři mnuty každé ráno i večer. Problém však může být v technice, jakou při čištění zubů používáme.

Zubní kaz vzniká nejčastěji na žvýkacích plochách a v úzkých štěrbinách mezi zuby. A právě na tato místa je radno se při čištění zaměřit. V průběhu dne dochází na zubech k zachycování zubního plaku, který když později důkladně nevyčistíme, zakládáme si tak na velký problém. Spousta lidí má tendenci zaměřit při čištění většinu své pozornosti na plochy předních zubů, jelikož ty jsou při úsměvu nejvíce viditelné. Na druhou stranu se však nejedná o riziková místa a většinovou pozornost si tak zaslouží právě stoličky a mezizubní prostory. K těm se bohužel nedostaneme jinak než mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Pokud však budeme takto čistit zuby pravidelně, získáme v tom grif a nezabere nám to více než minutku času.

Přestože většina z nás zná obrázek zubního kazu v podobě tmavé tečky nebo flíčku, v jeho raném stádiu vypadá kaz úplně jinak. Pokud na zubu vypozorujeme tmavou skvrnu, je už většinou na zvrácení kazu pozdě. Ze začátku se kaz na zubech projevuje zcela nenápadně a pouhým okem ho ani nejde zachytit. Později se promění v bílou skvrnu, které většinou nevěnujeme pozornost. V této fázi je však ještě důkladným čištěním možné vzniku zubního kazu zabránit.  Ani vysoká bolestivost nemusí být nutným příznakem. Zkažený zub nás ze začátku totiž vůbec bolet nemusí. Pokud však na zubu zaznamenáme nějaké nerovnosti nebo prohlubeň, máme téměř jasno.