Na tenisový loket pomůže rázová vlna

Na tenisový loket pomůže rázová vlna

Onemocnění pohybového aparátu bývají velmi bolestivá a nepříjemná. Není však třeba trpět, ortoped dokáže pacientovi ulevit a najít vhodnou léčbu, která bolest odstraní nebo alespoň zmírní. Pohybovému aparátu je třeba věnovat pozornost už při jeho vývoji. Proto je tak důležité s dětmi pravidelně chodit na ultrazvuk dětských kyčlí. Jedině vhodnou prevencí je možné předejít následným problémům v dospívání a dospělosti.

Jednou z terapií, která se v ortopedii užívá, je aplikace rázové vlny. Zasahuje i do dalších lékařských oborů, neurologie, interní medicíny a dermatologie. Používá pro léčbu povrchových problémů, umožňuje redukovat křeče, pomáhá odtoku lymfy, vypíná tkáň a ošetřuje celulitidu. Tato terapeutická metoda má širokou oblast využití a kombinuje se s rehabilitací.

V ordinaci ortopedie na Wellnerově ulici v Olomouci se rázová vlna užívá už od roku 2010 s efektem léčby 75 až 80 procent u tenisového loktu, patní ostruhy, syndromu bolestivého ramene, bolesti přední hrany holenní kosti, zánětech v oblasti velkých hrbolů stehenní kosti, zánětu Achillovy šlachy a dalších indikacích. Je založena na přenosu mechanické energie do postižené tkáně. Tam dochází k několika reakcím, zejména ke zmírnění bolesti v místě aplikace a zvýšení mikrocirkulace v ošetřené tkáni. Díky ní se při větším prokrvení zvyšuje a urychluje tkáňový metabolismus.

K léčbě je třeba přistupovat pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem, protože pro každého se aplikace rázové vlny nehodí. Neměla by se užívat u nemocných s nádorovým onemocněním, s poruchami krevní srážlivosti, při systémovém zánětlivém onemocnění nebo u těhotných žen. Po každé aplikaci by měl nemocný po několik dní dodržovat klidový režim a vyloučit ty činnosti, které vedly ke vzniku obtíží.