Nepodceňujte každoroční prohlídku u gynekologa

Nepodceňujte každoroční prohlídku u gynekologa

Mnoho dospívajících dívek, ale i dospělých žen se vyhýbá preventivní prohlídce na gynekologii. Je to pochopitelné, zvlášť, pokud se jedná o jejich první návštěvu, prevenci se ale nevyplatí podceňovat. Právě při ní totiž může být odhaleno potenciální nádorové onemocnění či jiné komplikace, jejichž brzké zjištění vede k úspěšnější léčbě. První preventivní prohlídka by měla být provedena s úderem 15. roku věku a poté každý rok. Především při první návštěvě si potřebuje lékař doplnit anamnézu – zjistit, má-li pacientka pravidelnou menstruaci, je-li sexuálně aktivní, ptá se i na případné těhotenství či potraty a v neposlední řadě na onemocnění v rodině pacientky. Nedílnou součástí prevence je poté vyšetření děložního čípku, ultrazvukové vyšetření orgánů malé pánve a odeslání malého vzorku tkáně k provedení cytologie, která vyloučí onkologické onemocnění.

Ženám a dívkám z Hradce Králové a okolí nabízí své služby MUDr. Jitka Zacharová. Paní doktorka i její sestřička jsou profesionálky se zkušenostmi z Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice. Kromě lidského přístupu nabízí pacientkám širokou škálu vyšetření a služeb. Základem je už zmiňovaná prevence, kromě toho ale také zavedení či odstranění nitroděložního tělíska nebo očkování proti rakovině děložního čípku. MUDr. Zacharová dále poradí pacientkám s případným výběrem antikoncepce – ať už budete stát o pilulky, nitroděložní tělísko, vaginální kroužky či injekční formu podání. Veškerý vývoj v oblasti antikoncepce lékařka sleduje a poradí s vhodným typem pro konkrétní pacientku.

DoMeNa Gyn, s.r.o. sídlící na královehradecké poliklinice se dále věnuje i porodnictví. Nastávající maminky k doktorce Zacharové chodí na pravidelné kontroly od počátku gravidity až do termínu porodu, a to i v případě rizikového těhotenství. V každém trimestru se provádí ultrazvukové vyšetření a díky spolupráci se soukromým zdravotnických zařízením Sanus v Hradci Králové zajistí ordinace všechna nezbytná vyšetření k diagnostice vrozených vývojových vad plodu. Součástí gynekologické praxe je i péče o neplodné páry – provedení diagnostiky a stanovení příčiny neplodnosti, případně léčba metodami asistované reprodukce ve spolupráci se zařízením Sanus.