Nestyďte se vyhledat pomoc

Nestyďte se vyhledat pomoc

Ohledně docházení k psychologovi existuje i v dnešní společnosti určité stigma a někteří, když potřebují pomoc nemají odvahu ji vyhledat, protože se bojí, co by si o nich pomysleli přátelé a okolí. Ti, kteří k psychologovi docházejí se tím zpravidla vůbec nechlubí a mlčí o tom. Přitom k takovému přístupu vůbec není důvod. Každému se občas může hodit pohled z jiného úhlu, promluvit si s někým, kdo na danou situaci nahlíží nezaujatě a může nám pomoct. Zároveň bychom však od psychologa neměli očekávat, že je to kouzelník, který za nás hned vyřeší všechny problémy.

Nejčastější metodou využívanou psychology je psychoterapie neboli léčba slovem. Psychoterapie neřeší jen psychické poruchy, ale především se snaží pomáhat zvládat složité situace, změnit myšlení, chování a zvládat emoce zcela běžným lidem. Podstatnou součástí psychoterapie není jen samotné docházení k odborníkovi, ale především touha sami něco změnit, řešit daný problém a mít i podporu okolí. Terapeutický účinek psychoterapie je hlavně o tom, aby klient porozuměl svým potížím a sobě samému, emočně se uvolnil a naučil se svým problémům čelit.

Psychoterapie může být individuální, kdy jej její hlavní přínos v tom, že klient může ventilovat své pocity, mluvit o svých problémech a hledat řešení. Často využívaná je však i partnerská psychoterapie. V tomto případě však musejí chtít oba partneři společně své problémy řešit a pracovat na nich. Partneři se tak mohou naučit spolu lépe komunikovat, být k sobě empatičtější a mnohdy psychoterapie může pomoct zachránit vztah.

Proto ať už máte například problém se zvládáním emocí, řešíte složitou životní situaci nebo jste ve stresu a máte pocit, že se na vás kupí problémy, nebo s partnerem vám neklape ve vztahu vše, jak by mělo a vy nevíte, jak k sobě najít cestu i když byste chtěli, nebojte se navštívit psychologickou ambulanci v Brně nebo kdekoliv jinde.