Pohyb a dieta

Pohyb a dieta

Diabetes mellitus, neboli cukrovka, je chronické onemocnění, které se projevuje trvalou poruchou přeměny glukózy. Vede ke zvýšeným hladinám glykémie a změnám metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Cukrovka může vyvolat změny v nervových vláknech a drobných cévách. Nedá se zcela vyléčit, jen se zmírní její příznaky.

Pacienti s tímto onemocněním mohou vést kvalitní a dlouhý život, ale vše záleží na tom, jak a kdy se u nich začnou projevovat kardiovaskulární komplikace. S návštěvou interní ambulance je tedy po zjištění prvních příznaků lepší dlouho neotálet.

Příznaky prvního typu cukrovky, která propuká v dětství nebo mladém věku, je předrážděnost, časté močení, soustavná žízeň, zvracení, pocit tělesné slabosti a hladu. Přitom pacient  rychle hubne. Cukrovka druhého typu, která se vyskytuje výhradně u dospělých, má výrazně více příznaků. Projevy onemocnění pacient často jen těžko rozpoznává. Může mít zamlžené vidění, nevnímá sladkou chuť potravin, má větší žízeň, je ospalý, unavený, trpí kožními infekcemi a svěděním kůže, pomalu se mu hojí rány, má bolesti nohou a pocit mravenčení v chodidlech. Někdy se první příznaky nemoci projeví jako chřipka nebo nachlazení, spojené s častým denním a nočním močením.

Když lékař diagnostikuje cukrovku, zpravidla nemocnému doporučí návštěvu specializovaného pracoviště – diabetologie. Tam se lékař-specialista zaměří na diagnostiku nemoci a léčbu, včetně případných s ní spojených komplikací. Každý pacient dostává individuální léčebný plán, který zahrnuje režimová a dietní opatření, léčbu medikamenty nebo inzulínem. Při léčbě cukrovky je důležitý pravidelný pohyb a dieta. Dieta reprezentuje častý přísun potravy v malém množství, pět až šestkrát denně. Nemocný by měl dbát na obsah cukru v potravinách, protože by ho neměl konzumovat více než 30 gramů denně. Pohyb se doporučuje přiměřený, při němž by nemělo dojít k nedostatku cukru v krvi. Diabetici nesmí hladovět ani provozovat náročnou a dlouhodobou činnost. Nemocní diabetem prvního typu se zpravidla neobejdou bez pravidelných dávek inzulinu, který si aplikují třikrát až šestkrát denně injekcemi, případně využívají inzulinovou pumpu.  Nemocným diabetem druhého typu většinou postačí vhodné léky a přísná dieta.