Proč nepodceňovat prohlídky u zubaře a jak se jich přestat bát?

Proč nepodceňovat prohlídky u zubaře a jak se jich přestat bát?

Každý z nás si přeje krásný hollywoodský úsměv, to ovšem není zadarmo. Našim zubům musíme věnovat dostatečnou péči, pravidelně a správně je čistit, a i když nás nic nebolí, chodit na preventivní prohlídky k zubařovi. To ovšem nikdo neslyší rád, návštěva zubaře patří mezi noční můry mnohých z nás, pokud ale chceme předejít hlubokým kazům, zánětům dásní nebo v krajním případě odstranění zubu, musíme tento strach překonat.

Nejlepší cestou, jak strachu ze zubaře zabránit je učit děti důležitosti prevence a péče o zuby od malička. I když má rodič sám ze zubařského křesla strach, měl by se snažit dítěti ho nepředávat. Rodič by neměl dítěti slibovat, že ho paní doktorka jen zkontroluje a nic vrtat nebude, nebo že ho nebude nic bolet – je zkrátka důležité dítě nevyděsit, ale ani mu lhát. Rodiče musí potomkům především vysvětlit, proč je prohlídka potřeba a proč stojí za to případnou bolest snést. Pokud jste už dospělí a ze zubařů máte strach, zbavit se ho není tak snadné. Platí ale, že nejhorší, co můžete udělat, je prohlídky vynechávat. Tím spíš se totiž ve vaší ústní dutině vyskytnou komplikace a bude je poté třeba bolestivě odstranit, navíc vás bude hryzat svědomí, všichni totiž všichni víme, jak jsou prohlídky u zubaře důležité. Není žádnou hanbou, že máte strach, zkuste to svému doktorovi vysvětlit a poprosit jej, aby vám prvně vysvětlil, co bude provádět, podvědomě mají lidé strach z neznámého. Můžete si také domluvit určité gesto, které bude znamenat, že potřebujete od zákroku malou pauzu. Mnoho zubařů je také zvyklých, že pacienti během zákroku poslouchají oblíbenou hudbu či podcast na odreagování. Zkrátka se nebojte s odborníkem komunikovat, nemusíte se bát odsouzení či nepochopení.

Samotná kontrola by měla proběhnout nejlépe dvakrát, minimálně jednou ročně. Prohlídky i většinu základních služeb proplácí pojišťovna, proto je škoda prevenci podcenit. Jakmile dojdete do stomatologické ambulance, čeká vás základní část prohlídky – kontrola. Zubař vyšetří ústní dutinu a zkontroluje stav povlaku na zubech a dásních. Zubní povlak je čistá lepivá hmota bakterií, které se zachytávají na zubech. Při nedostatečném čistění z něj může vzejít zubní kaz. Dále zubař zkontroluje, zda nemáte kazy nebo netrpíte záněty. Kromě zubů se stomatolog zaměřuje i na vaše dásně – narozdíl od zubů nemusíte onemocnění dásní vůbec cítit. Sledovat ale můžete některé známky komplikací, například zarudnutí, otok, krvácení nebo ústup dásní. Důležité je odhalit gingvitidu, tedy zánět dásní, včas. Rizikovými faktory pro její vznik je její předchozí výskyt, dědičnost, kouření a nedostatečná péče o zubní dutinu. Jestliže zubař diagnostikuje gingivitidu, může vám navrhnout odborné čištění, jehož cílem je odstranění odolných usazenin bakteriálního plaku. Neléčený zánět dásní může přejít do parodontitidy, jejímž důsledkem je v nejhorších případech ztráta zubů.