Rodiče se mohou ptát na všechno

Rodiče se mohou ptát na všechno

Celý svůj život zasvětila dětem a péči o ně. MUDr. Ivana Borovková, praktická lékařka pro děti a dorost, má svou ordinaci na ulici Františka Ondříčka v Českých Budějovicích. Lékařský diplom získala na Karlově univerzitě v Praze, vzdělání si doplnila atestacemi z pediatrie. Vždy se zajímala o něco nového, něco, co by pomohlo jejím malým pacientům. Například o homeopatii, terapii a diagnostiku astmatu.

Zastává názor, že nejdůležitější je v medicíně prevence, proto dbá na to, aby děti pravidelně se svými rodiči chodily na preventivní prohlídky. Poradnu pro zdravé děti otvírá dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek, a to vždy od 10,45 do 12 hodin. O zdraví dětí se zajímá od jejich narození a sleduje jejich vývoj od prvních krůčků, přes školní léta, pubertu a vlastně až do jejich dospělosti. Rodiče s MUDr. Borovkovou mohou konzultovat všechny problémy, poradí s výběrem nepovinného očkování, vysvětlí všechny jeho výhody i nevýhody. Do její ordinace mohou chodit děti s problémy dýchacího aparátu inhalovat. A také vede poradnu o výživě. Dnes je to obzvlášť aktuální téma, protože děti se méně pohybují, více času tráví u počítače, a proto je třeba dbát na to, aby konzumovaly méně tuků a sacharidů a zároveň více zeleniny. Výživu je třeba přizpůsobit novému životnímu stylu, aby se děti v dospělosti nepotýkaly s obezitou.

S touto problematikou úzce souvisí zdravý pohyb, hlavně chůze. Lékařka se dlouhodobě zajímá o cvičení, která podporují zdravý vývoj dětského chodidla a případně odstraňují poruchy plochých nohou. Cílem je naučit děti hrát si tak, aby byly jejich nohy zdravé, aby je nebolely. Protože jen tehdy mohou bez problémů běhat a věnovat se všem druhům sportu. Zdravá chodidla, která nepotřebují oporu v podobě ortopedických vložek, jsou také základem pro zdravá záda.

MUDr. Ivana Borovková ordinuje denně, dopoledne i odpoledne. Má uzavřené smlouvy s pěti zdravotními pojišťovnami, všeobecnou, vojenskou, ministerstva vnitra, českou průmyslovou a oborovou zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Čekárna její ordinace je plná hraček, autíček, panenek a plyšáků. Najdete tam dokonce i skluzavku. Na stěnách jsou obrázky, nábytek hýří všemi barvami. Malí pacienti tam ztrácejí ostych a obavy z bílého pláště paní doktorky a v ordinaci už jde všechno jako po drátku. Bez pláče a s úsměvem na rtech.