Sex nemusí být tabu

Sex nemusí být tabu

I když je dnešní společnost mnohem více otevřená a spousta dříve tabuizovaných témat jsou dnes na denním pořádku, někteří lidé se stále bojí mluvit o svých problémech nahlas. A to obzvláště v případech, kdy se jedná o problémy sexuálního charakteru.

Sex může vztah stmelit, ale také rozdělit. Každý z nás je jiný a každý máme jiné potřeby, ty sexuální nevyjímaje. Někdy se stane, že potkáme partnera, který naprosto splňuje všechny naše požadavky. Máme na věci stejné názory, stejný smysl pro humor, stejné koníčky a fyzicky se přitahujeme. Co když ale jednoho dne přestane fungovat jedna z důležitých součástí partnerského života – sex?

Někteří lidé, většinou muži, se mylně domnívají, že pokud se objeví problémy v ložnici, je vztah prakticky odsouzen k zániku. Ženy jsou zase často ochotny dělat se sebezapřením něco, co se jim samotným nelíbí jen proto, že se bojí, aby s nimi byl partner po intimní stránce spokojený, a aby si nedej bože nenašel milenku.

Přitom sexuální problémy ve vztahu mohou být jednoduše řešitelné. Stačí jen udělat kompromis a najít vyhovující řešení pro oba. Pokud si s problémy sami nevíme rady, není rozhodně ostuda navštívit odborníka a nechat si poradit.

Návštěvu sexuologa považuje spousta z nás za něco ponižujícího. Jak by také ne, vždyť lidská sexualita je v naší společnosti tím nejintimnějším tématem. Zároveň je ale také tématem nejpřirozenějším. Pokud se rozhodujeme, jestli navštívit sexuologa a spolu s ním se pokusit hledat řešení našich intimních problémů, nebo raději nechat náš vztah „svému osudu“ a riskovat jeho konec, měla by být naše volba jasná. Bohužel nás ale stud často přemůže a naše problémy tak často úplně zbytečně přerostou v něco neřešitelného.

Stejně tak jako nám zubař pomůže od bolesti zubů, obvodní lékař nás zbaví střevních potíží anebo nám gynekolog pomůže vybrat vhodný typ antikoncepce, v ordinaci sexuologie nám zase pomohou, lépe sexuálně žít. Je dobré si uvědomit, že to, co se nám zdá jako ta nejtrapnější věc na světě, je dost pravděpodobně něco, s čím se sexuolog ve své ordinaci setkává denodenně.

Problémy v sexuální oblasti se nemusí nutně týkat jen rozličných sexuálních praktik. Spousta lidí má také problém s intenzitou. Zatímco někdo se touží se svou druhou polovičkou milovat několikrát denně, jinému to stačí jednou za týden. Je potom často těžké si navzájem vysvětlit, že to, že s ním tak často nechceme mít sex, neznamená, že ho nemáme rádi. Zbytečně tak mohou vě vztahu vznikat nedorozumění, které mohou bohužel vézt až k rozchodu, nebo ke zmíněné nevěře.

Není tajemstvím, že sexuální problémy a bloky bývají často důsledkem psychických problémů. Například v Hradci Králové tak najdeme spojenou psychiatrii s ordinací sexuologa. Psychiatr a sexuolog v jedné osobě nám může pomoci nejen naše problémy vyřešit, ale také najít jejich původ.