„Sezóna nemocí“ v mateřských školkách vrcholí

„Sezóna nemocí“ v mateřských školkách vrcholí

Slunce pomalu přestává hřát, listy stromů se barví dohněda a vítr fouká o něco silněji než doposud. Opět přichází podzim a s ním bohužel i nová vlna onemocnění.

Rychlá změna počasí, kterou přechod z léta do zimy přináší, vytváří velký nápor na naši imunitu. Podzim je obdobím, kdy se stále ještě rozhodujeme, jestli sáhneme jen po mikině, nebo už si oblečeme bundu. Nemluvě o tom, že se počasí v těchto dnech mění jako na houpačce. Zatímco ráno když jdeme do práce, máme pocit, že budeme muset škrábat námrazu ze skel našeho auta, odpoledne si užíváme hřejivé sluneční paprsky, které nám padají do tváře.

Na výrazně změny počasí jsou náchylné především děti. Ty jsou největším rizikům vystaveny nejen kvůli počasí, ale také v souvislosti s nástupem do školek a škol. Nárůst onemocnění mezi dětmi každoročně stoupá zhruba od poloviny září a týká se nejvíce dětí předškolního věku. V mateřských školách bývá celoročně, a s postupným příchodem zimy obzvlášť, častým problémem výskyt infekčních nemocí. Je jedno, jestli naše dítě navštěvuje školku v Praze nebo třeba ve Velké Bystřici. Riziko onemocnění je všude zhruba stejně velké. Děti od tří do šesti let bývají v tomto období nemocné až třikrát do měsíce. Byť se nejedná o žádná vážná onemocnění, dokáží nám dětská nachlazení podstatně znepříjemnit život. Bohužel ne všichni rodiče mají možnost, zůstávat s dětmi tak často doma, nebo nemají hlídání, a tak děti i přes „usmrkaný nos“ dávají do školky. Tím se však uzavírá bludný kruh, ve kterém si děti nemoci předávají stále dokola jeden na druhého a je prakticky nemožné se jich definitivně zbavit. Pokud tedy naše dítko onemocní, měli bychom ho ihned vzít k dětské lékařce, která nám poradí, jak v léčení postupovat a dopřát mu klid na úplné vyléčení.

Na druhou stranu, díky tomu, že dítě nebudeme izolovat doma a bude častěji v kolektivu mezi ostatními dětmi, bude si postupně budovat odolnost vůči patogenům, což je do budoucna pro zdraví velmi prospěšné. Izolovat dítě od kolektivu kvůli možné nákaze, může dětské imunitě spíše uškodit.

Nicméně je v tomto období více než kdy dříve důležité myslet na prevenci. Stálý přísun vitamínů, pobyt na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek je něco, co našemu dítěti pomůže toto období co nejobstojněji přečkat. Strava by v tomto období měla být bohatá na bílkoviny, ovoce a zeleninu. Posílená imunita navíc nepomáhá pouze nemocím předcházet, ale také zmírnit jejich průběh a snížit dobu léčení.