Stáří v důstojném prostředí

Stáří v důstojném prostředí

Stárnutí je bohužel často spojeno s nemocemi, bolestmi a ztrátou soběstačnosti. Staré lidi trápí nemoci z oboru interna, spojené s opotřebovaností organismu a snížením funkce některých orgánů. Nemoci mohou být natolik závažné, že vyžadují chirurgické řešení, ze kterého se pacienti ve vyšším věku obtížněji zotavují. Staří lidé mají rovněž problémy, spojené s řídnutím kostí a riziko zlomeniny si často ani neuvědomují. Zároveň trpí problémy například neurologického charakteru, které mohou způsobit závratě, srdečními onemocněními, spojenými s poklesem tlaku nebo poruchou srdečního rytmu, které mohou způsobit náhlou ztrátu vědomí. A také mají zhoršenou koordinaci pohybů, hůře vidí a slyší. Obyčejný pád na zem u nich bývá spojen se zlomeninami. Nejčastějšími jsou zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstí a bederní páteře. Na prevenci osteoporózy je třeba myslet už v mládí, ve starším věku, kdy se problém již objevil, je nutné věnovat pozornost nákupu kvalitní pohodlné obuvi s protiskluzovou podrážkou a nízkými podpatky. V bytě pak odstranit překážky, aby se snížilo riziko vzniku zlomeniny v domácím prostředí. I ve vyšším věku, pokud je to možné, je třeba se hýbat, udržovat se ve fyzické kondici, chodit na cvičení určené pro seniory a fyzicky pracovat třeba na zahrádce. Vážné zlomeniny totiž mohou snížit soběstačnost takového člověka a připoutají ho na lůžko.

Když už taková situace nastane, je důležité najít pro nemocného takové zařízení, kde se mu bude zdravotnický personál věnovat, rehabilitovat s ním a zajistí všechny jeho potřeby, jako by byl v domácím prostředí. Základem je moderní ubytování s odpovídajícím nábytkem, vhodným pro lidi se sníženou pohyblivostí, a také dietní a vyvážená strava, která reaguje na zdravotní stav pacienta. Odborně vyškolený personál nemohoucím musí pomáhat při každodenní hygieně, v případě potřeby je i krmí. Domovy pro seniory organizují pravidelné kulturní programy a udržují svoje klienty v dobré psychické kondici.

Jedno z takových zařízení, které provozuje léčebnu dlouhodobě nemocných a domov pro seniory, je CARVAC s.r.o. v západočeském městě Aš. Nachází se v areálu bývalé nemocnice ve vilové části města, zanořené do lesoparku. Služeb zařízení mohou využívat klienti z celé České republiky.