Užijte si léto bez nemocí

Užijte si léto bez nemocí

Léto si všichni spojují s větší bezstarostností a je obdobím dovolených, letních radovánek, dlouhých letních nocí a pohody u vody. Léto si většina z nás chce hlavně užít, hodit všechny starosti za hlavu a jen si užívat. S bezstarostností se však stejně jako se vším musí opatrně a nesmí se přehánět. I když by se mohlo zdát, že v letních měsících našemu zdraví hroz mnohem méně nebezpečí než v zimě, nesmí se to s bezstarostností přehánět.

Ani v letních měsících nezejí ordinace praktických lékařů prázdnotou a paradoxně ordinace jsou mnohdy ještě nacpanější. V létě má mnoho lékařů také dovolenou, a proto není dobré své zdraví podceňovat. V Olomouci můžete navštívit při letních onemocněních například praktického lékaře pro dospělé MUDr. Jiřího Nováka. Nachlazení, infekce, úrazy, to vše může pokazit letní radovánky a ohrozit dovolenou. Klimatizace je sice úžasný vynález, díky kterému najdeme příjemný chládek a můžeme se soustředit na práci, avšak prudké změny teplot našemu tělu nesvědčí a můžeme tak nachladnout mnohem snadněji než v zimě. Pozor na záněty horních cest dýchacích, hltanu, hranu a dutin.

Dalším častým problémem, s kterým pacienti navštěvují praktického lékaře v létě, jsou infekční onemocnění. Mezi ty patří nákazy z jídla, z kontaminované vody nebo jen změny jídelníčku na dovolené. Nejčastějším problémem je průjem, který může při velké ztrátě tekutin vést až ke svalovým křečím. Jako léčba se doporučuje klid, dostatečně se hydratovat, a kromě vody pít i minerálky a jiné nápoje bohaté na ionty. A nejlepší prevence je dobře upravovat jídlo a dávat si pozor co si kde dáme. Stejně tak je třeba dbát o hygienu, špinavé ruce a nižší hygienické standarty třeba na festivalech mohou vést ke žloutence a častější je v létě i takzvaná nemoc z líbání mononukleóza. Většině klasických letních nemocí se dá snadno předcházet a stačí málo abyste si užili pěkné léto bez chorob.