Zubní kaž je nejčastější choroba

Zubní kaž je nejčastější choroba

Vánoce má každý z nás neodmyslitelně spojené s cukrovím a mnoha dalšími dobrůtkami. Nadměrný příjem cukru je však velkým nebezpečím pro zdraví našich zubů. Zubní kaz je nejrozšířenější chorobou u lidí. Známe jeho příčinu i jak mu předcházet, přesto s bolestí zubů na poslední chvíli shání zubaře mnoho z nás. Péče o chrup není příliš náročná a široký úsměv se zdravými zuby, za který se člověk nemusí stydět, je nejlepší vizitkou.

Zubnímu kazu nejlépe předejdeme dodržováním důkladné ústní hygieny, kdy v ideálním případě bychom si měli čistit zuby po každém jídle. Naprosto nezbytné je potom si kartáček vzít do ruky a vyčistit zuby ráno a večer, protože žádné žvýkačka nenahradí mechanické čištění. Jedině tak, ze zubů dostaneme všechen usazený plak a nedáme mikroorganismům šanci se rozmnožovat. V zubním plaku se tyto mikroorganismy usazují a způsobují rozklad sacharidů na organické kyseliny, které způsobují odvápnění skloviny a vznik zubního kazu. Kromě špatné ústní hygieny, kdy jen málokdo používá správnou techniku čištění zubů, mjí mnohdy na vině zubní kaz i genetické dispozice, hormonální změny nebo psychický stav. K prevenci se potom také řadí správná výživa, s dostatkem minerálů na posílení zubní skloviny a přiměřeným množstvím cukru.

Jakmile vás začne zub bolet, je nejvyšší čas překonat strach a navštívit zubní ordinaci. Léčba zubního kazu zahrnuje odstranění kazivé části zubu, ošetření rány a zaplnění dutiny zubu. Někdy je třeba odstranit nerv, ošetřit zub umělou korunkou a pokud je na tom moc zle, tak ho vytrhnout, aby se kaz nemohl dál rozšiřovat. Veškeré zubné ošetření se provádí s lokálním umrtvením, a proto není třeba se bát. Rozhodně je lepší k zubaři chodit preventivně, kdy si může všimnout i kazů, které zatím nebolí a předejít tak většímu zásahu do zubu.