Orlové z Ořechova pohyb milují

Orlové z Ořechova pohyb milují

Více než před sto lety v Ořechově u Brna vznikl Orel. Se Sokolem a hasiči patřil k hlavním společenským organizacím v obci. V roce 1920 získal potřebné pozemky pro výstavbu Orlovny, během jednoho roku je budova dostavěna a cvičí se tady, hraje divadlo, pořádají taneční zábavy a jiné kulturní podniky. Společenský život v Ořechově výrazně narušila 2. světová válka, během které byly budovy Orlovna i Sokolovna při bombardování zcela zničeny. Po válce činnost Orla pokračovala, nadšení orlů ale zmrazil rok 1948, kdy byla Orlovna orlům odebrána a jednota byla na celých čtyřicet let zrušena. Po roce 1989 byla činnost Orla obnovena a v roce 1991 se do správy Orlu vrátila i Orlovna. Sportovní hala i hřiště potřebovaly nutně rekonstrukci, aby splňovaly požadavky moderní doby.

Dnes má jednota Orla asi 150 členů, jsou to hlavně děti a mladí lidé. Věnují se především sportovní a kulturní činnosti. Hrají volejbal, fotbal, florbal, košíkovou, nohejbal, badminton, kulečník a stolní tenis. V rámci kulturní činnosti je nejvíce oblíbený a navštěvovaný dětský divadelní kroužek, každoročně se konají maškarní ostatky i jiné akce.

Oddíl volejbalu v Ořechově velmi rád přivítá nové hráče z řad mužů i žen. Trénuje se dvakrát týdně, vždy v pondělí a v pátek večer, jezdí se na turnaje, a to i smíšené. Vybavení fitness je zaměřeno hlavně na dámskou klientelu. Ženy všech věkových kategorií na sobě mohou pracovat, formovat svou postavu a dělat vše pro udržení váhy. Cvičí se na posilovacích strojích známých značek, na běžeckém trenažeru, rotopedu, cross trenažeru, posilovací věži i stepperu.

Tenis se hraje na venkovním hřišti s novým umělým povrchem na bázi polyuretanu a granulátu EPDM. Kousek od hřiště jsou dětské houpačky, trampolína i stánek s občerstvením, aby sportujícího člena rodiny mohli doprovodit i jeho blízcí. Rodiče se mohou na kurtu případně vystřídat, zatímco jejich děti se dobře zabaví hrou s kamarády. Děti rodiče rády napodobují a nic jim nebrání, aby se základům tenisu začaly u zdi učit také.

Ve sportovní hale se sporty dají provozovat i za nepříznivého počasí na odpružené dřevěné parketové podlaze. Když se tady zrovna nesportuje, dá se hala pronajmout na společenské akce.