Brain Fog neboli mozková mlha: Jaké jsou příznaky a léčba

Brain Fog neboli mozková mlha: Jaké jsou příznaky a léčba

Nepříjemný pocit malátnosti a otupělosti, neschopnost soustředit se a myslet jasně. Lidé, kteří jí trpí, jsou roztěkaní a mají horší paměť. Jsou zpomalení, podráždění a také cítí tlak na zátylku. Jsou vám tyto symptomy povědomé? Pak jste na vlastní kůži zažili Brain Fog neboli mozkovou mlhu. Potíže spojené s Brain Fog mohou doprovázet onemocnění, jako je například deprese nebo diabetes. Může je také vyvolat trauma, velké životní změny nebo užívání některých léků anebo rovněž mohou doprovázet menopauzu či narušenou funkci štítné žlázy. Co je to Brain Fog a jaké má mozková mlha příznaky? Co způsobuje mozkovou mlhu? Existuje způsob, jak se zbavit mozkové mlhy?

Co je to Brain Fog?

Brain Fog, v doslovném překladu z angličtiny mozková mlha, je stav, který charakterizují potíže s koncentrací a schopností soustředit se. Mozková mlha je rovněž spojena s objektivně horším kognitivním výkonemvyšší úrovní úzkosti, depresemigrény.

Termín mozková mlha, nebo chcete-li Brain Fog, lze zjednodušeně popsat jako duševní a fyzickou únavu, vyčerpanostnemožnost mozku fungovat efektivně. Jedná se o narušenou funkci centrálního nervového systému v důsledku nedostatečného spánku, dlouhodobého zatížení stresem, ale také kvůli nesprávné stravě, hormonálním změnám či užívání léků.

Mozková mlha není samostatným onemocněním, ale jde spíše o kognitivní dysfunkci, která přímo či nepřímo souvisí s jinou nemocí, vyčerpáním nebo špatnou činností organismu. Z odborného hlediska se jedná o mírný chronický zánět v mozkové oblasti ztěžující jemné přesně fungující mechanismy paměti, koncentrace, či pocitů únavy a nálad. Při déle trvajícím stavu Brain Fog dochází k ovlivnění celkové kvality života. To se projevuje zhoršeným výkonem při běžných činnostech a především pak v práci či při studiu.

mozkova mlha priznaky

Co způsobuje mozkovou mlhu?

Poměrně často se mozková mlha vyskytuje u chronických onemocnění, ke kterým patří například cukrovka, roztroušená skleróza, chronická únava či deprese. Potíže spojené s Brain Fog byly pozorovány s užíváním některých druhů léků, především těch na alergii a na bolest. Velké riziko představuje léčba rakoviny a mnoha dalších onemocnění, jelikož bylo prokázáno, že Brain Fog doprovází chemoterapii. Pozitivní na věci však je, že zpravidla stačí pouze snížit dávky léků anebo je nahradit jinými, a problémy se zmírní, případně zcela odezní.

Stav Brain Fog je zcela běžný při vystavování organismu dlouhodobému stresu, který je spojen s poruchami spánku a vyčerpáním. Jakmile totiž mozek nezíská dostatek energie pro své fungování, může to časem ovlivňovat kognitivní funkce. Je tedy třeba dbát na pravidelný spánek a také odpočinek.

Jako další častý spouštěč mozkové mlhy studie uvádějí hormonální změny. Mozková mlha se tak nejčastěji projevuje v období těhotenství a během menopauzy. Brain Fog však trápí také pacienty s poruchou funkcí štítné žlázy.

Svůj podíl na vzniku Brain Fog může mít také nevyvážená strava. Potíže způsobuje dlouhodobě nízký energetický příjem s nadbytkem kávy, alkoholu a cigaret, ale také absence některých živin. Týká se to především vitamínu D, omega-3 mastných kyselin, železa a vitamínů z řady B, které lze najít v ovoci, zelenině, rybách a kvalitním libovém mase.

Mozková mlha: Příznaky

Příznaky mozkové mlhy mohou mít různou intenzitu. Mohou se objevovat postupně, ale i náhle. Nedostatečný kognitivní výkon mozku se projevuje především těmito znaky:

  • celková únava a letargie,
  • přetrvávající pocit malátnosti a otupělosti,
  • zhoršená pozornost,
  • zpomalení reakcí,
  • zpomalené zpracování informací,
  • bolesti hlavy,
  • problémy s pamětí,
  • problémy s vytvořením úsudku a rozhodováním,
  • výkyvy nálady,
  • nespavost.

brain fog

Jak se zbavit mozkové mlhy?

Odborníci doporučují pracovat na zdravém životním stylu. To je efektivní způsob, jak se zbavit mozkové mlhy. Zdravý životní styl zahrnuje vyváženou stravu, kvalitní, pravidelný spánekdostatek pohybu. Rovněž je nezbytné naučit se lépe zvládat stres, což souvisí se zlepšením duševní hygieny, ovládáním emocí a hloubkovou relaxací.

Pokud mozkovou mlhu způsobuje konkrétní onemocnění, její projevy většinou ustoupí po zahájení léčby dané nemoci. Vědci již nějakou dobu pracují na výzkumu léčby zaměřené přímo na zmírnění příznaků Brain Fog. Řada léků již vykazuje dobré výsledky, přestože byly původně určené na jiné zdravotní obtíže (vysoký krevní tlak, ADHD). Zatím se však jedná pouze o první experimenty, a je tedy nutné spoléhat především na prevenci a léčbu primárních onemocnění.