Odlehčená sádra pro větší pohodlí: Jaké má výhody a úskalí?

Odlehčená sádra pro větší pohodlí: Jaké má výhody a úskalí?

Představa, že si zlomíte končetinu, je příšerná. Co kdybychom vám však prozradili, že existuje i mnohem komfortnější verze klasické sádry? Lehká sádra je alternativou ke klasickému způsobu fixace a je stále více oblíbená. Lehká sádra je vyrobena z pryskyřice, a tak nabízí mnoho benefitů, které proces léčby zlomeniny zpříjemní. Lehká sádra je na rozdíl od sádry klasické znatelně pohodlnější, lehčí a neomezuje při pohybu.

Co je lehká sádra

Lehká sádra, plastová sádra, nebo také odlehčená sádra je typem fixace zlomenin končetin a dalších úrazů či onemocnění. Poraněná končetina musí být imobilizována, aby kostní úlomky zůstaly na správném místě. Pro znehybnění je používáno mnoho různých materiálů, mezi které mimo jiné patří dlahy, ortézy, bandáže a klasická sádra, jejíž alternativou je právě lehká sádra.

Lehká sádra je tvořena pletenou tkaninou, která je impregnovaná polyuretanovou pryskyřicí. Působení vody nebo vlhkosti spustí chemickou reakci, která způsobí ztvrdnutí materiálu.

Odlehčená sádra se vyrábí ve dvou variantách – tuhá (rigidní) a polotuhá (semirigidní). Tuhá lehká sádra se podkládá vatou, a není tak určena ke koupání. Polotuhou sádru není třeba podkládat vatou, aplikuje se pouze na tenkou bavlněnou punčochu. Ta schne velmi rychle, proto je smáčenlivá.

Je lehká sádra možná vždy?

O výběru optimální fixace by měl rozhodnout lékař a v první řadě vlastně samo postižení, tedy míra poškození kosti, kloubu nebo tkáně a oblast poranění nebo onemocnění. Lékař by měl pacienta vždy poučit o možnostech léčby a přínosech či rizicích všech možných postupů. Na pacientech pak je, aby své rozhodnutí dobře zvážili. Doba léčby jak plastovou fixací, tak klasickou sádrou, se neliší. Vychází z hojení poranění, pro které je fixace přiložena.

lehká sádra

Výhody lehké sádry

Dobře padnoucí lehká sádra brání pohybu kostních úlomků mnohem lépe. Zároveň vyvíjí rovnoměrný tlak na měkké tkáně, a proto zranění méně otéká a méně bolí. Lehkou sádru navíc může lékař opakovaně přizpůsobit aktuálnímu stavu končetiny (rozstřihnout, upravit a znovu zafixovat).

Plastová sádra je podstatně stabilnější, lehčí, pohodlnější a fixace je pevnější než u klasické sádry. Mezi největší pozitiva lehké sádry patří nízká hmotnost a menší objem, menší potivost pod sádrou v letních měsících a dostupnější hygiena.

Jednou z mnoha výhod lehké sádry je doba tuhnutí. Klasická sádra vytvrdne nejdříve za 24 hodin. O odlehčenou sádrou je možné končetinu zatížit již 30 minut po aplikaci.

Pacient s lehkou sádrou navíc není tak omezen v mobilitě. Pohyb s odlehčenou sádrou není restriktivní, ani nepříjemný při každodenních činnostech. Plastová sádra dokonale přiléhá, takže se vlezete do kteréhokoliv oblečení a dokonce si můžete obout boty. Nejlepší na odlehčené sádře je, že s ní můžete do sprchy, vany i do moře.

Nevýhody lehké sádry

Nevýhodou odlehčené sádry je menší tolerance vůči otoku, jehož přítomnost je několik dní po úrazu normální. V plastové sádře však pro něj není tolik prostoru. Na čerstvou zlomeninu se tedy lehká sádra nehodí. Stejně tak není vhodná k fixaci zlomeniny po repozici (tj. navrácení kosti do původní polohy).

Lehká sádra není určena pro všechny typy zranění a je na lékaři, aby zvolil správný typ fixace. Některá zdravotnická zařízení možnosti odlehčené sádry vůbec nenabízejí. Důvodem je finanční náročnost pryskyřicové sádry. Pokud se lékaři nepovede aplikovat klasická sádra, sundá ji a předělá. Obavy z nepovedené aplikace lehké sádry tak lékaře nutí lehkou sádru vůbec nenabízet.

plastová sádra

Kolik stojí odlehčená sádra?

Cena lehké sádry je variabilní. Za fixaci ruky pacient zaplatí přibližně 300 Kč a za fixaci nohy kolem 700 Kč. V průměru se tedy cena odlehčené sádry pohybuje mezi 100 Kč a 1.000 Kč. Záleží však na místě poranění a tedy i na množství použitého materiálu.