Syndrom vyhoření: příznaky, příčiny a jak z toho ven

Syndrom vyhoření: příznaky, příčiny a jak z toho ven

Není divu, že v dnešní uspěchané době na nás někdy dolehne stres nebo úzkost. Pokud se však stres stane chronickým a začíná ovlivňovat váš pracovní život, může se u vás nepozorovaně rozvíjet syndrom vyhoření. Jak se syndrom vyhoření projevuje? Jak poznat, jestli mám syndrom vyhoření a jak dlouho může trvat? Jak se ze syndromu vyhoření dostat? Dnešní článek se zaměří na čím dál častější problém, který postihuje všechny přetížené osoby bez ohledu na jejich věk, pohlaví nebo kariérní pozici.

Co je to syndrom vyhoření a jak se projevuje?

Světová zdravotnická organizace popisuje syndrom vyhoření (burn-out) jako onemocnění, které vzniká z dlouhodobého pracovního stresu. Postihuje zejména osoby s vysokým pracovním vytížením a velmi často pracující v pomáhajících profesích. Syndrom vyhoření vzniká plíživě a pomalu a v prvotních fázích máme tendence ho přehlížet. Vyhoření se typicky rozvíjí měsíce až roky a podobně dlouhá je i jeho léčba.

Příznaky syndromu vyhoření

Jak poznat, jestli mám syndrom vyhoření? Syndrom vyhoření se projevuje výskytem některých z následujících příznaků:

  • únava, vyčerpání,
  • nespavost,
  • poruchy paměti a soustředění,
  • úzkost,
  • ztráta radosti,
  • pesimismus, pocity beznaděje,
  • apatie,
  • zhoršený pracovní výkon, demotivace,
  • zvýšená podrážděnost,
  • pokles libida,
  • izolace.

Co dělat, když mám příznaky syndromu vyhoření?

Poznali jste se ve výše zmíněných příznacích? Pak je čas zpozornit a zaměřit se na řešení vznikajícího nebo už rozvinutého problému. Světová zdravotnická organizace zařadila syndrom vyhoření v roce 2019 do Mezinárodní klasifikace nemocí – jedná se o závažný problém, který je potřeba řešit, nepřejde sám. Pokud zatím nepociťujete výše zmíněné příznaky intenzivně a dlouhodobě, možná se u vás syndrom vyhoření teprve rozvíjí. V takovém stádiu je důležité zvolnit svoje pracovní tempo, zaměřit se na vlastní blahobyt a snažit se předejít zhoršení vašeho stavu.

Pokud ale příznaky syndromu vyhoření narušují váš každodenní život a pociťujete je často a silně, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Existuje mnoho terapeutů, psychologů i psychiatrů, kteří se věnují workoholismu a syndromu vyhoření. Najdete u nich bezpečné místo, kde se svěřit, a zároveň vám pomohou najít vhodnou cestu zpět k sobě.

Jak předejít syndromu vyhoření?

Léčba syndromu vyhoření je běh na dlouhou trať, proto je ideální mu předejít vhodnou prevencí. Jak této nemoci předejít?

  • Relaxujte

Vyhraďte si dostatek času na vědomý odpočinek, ideálně bez sociálních sítí. Pokud vám spontánní odpočívání dělá problém, klidně si odpočinkový blok zařaďte do vašeho denního rozvrhu. Oblíbená je meditace, mindfulness nebo dechová cvičení, nebojte se taky obyčejného flákání nebo nudy.Syndrom vyhoření

  • Najděte balanc

Práce je důležitou součástí našeho života, ale nesmí se stát jedinou náplní vašich dní. Stanovte si hranice, kolik času jste ochotni a schopni věnovat práci, nevyřizujte e-maily mimo pracovní dobu a o víkendech. Nezapomeňte zařadit do svého života pestrou škálu činností – od času stráveného s kamarády a rodinou po vlastní seberozvoj a kreativní koníčky.

  • Obklopte se milovanými lidmi

Je to právě podpora milovaných osob, která nám pomáhá překonat náročná životní období. Člověk se syndromem vyhoření se ale často uzavírá do sebe a vyhýbá se socializaci, což může vývoj nemoci ještě zhoršit. Proto nadále pečujte o vztahy se svými přáteli, partnery, kolegy a rodinou, nejste na to sami.

  • Pravidelný pohyb a spánek

Pravidelný spánkový režim a pohyb jsou prevencí snad každé existující nemoci, a syndrom vyhoření není výjimkou. Pokud vám má psychické i fyzické zdraví dlouhodobě sloužit, musíte svému tělu dopřát odpočinek. Ujistěte se, že denně spíte alespoň 7-8 hodin. A běžte si zasportovat. Není potřeba podávat olympijské výkony, zkuste se po ránu pořádně protáhnout, jít na lekci uklidňující jógy nebo běžte ideálně na procházku do přírody.vyhoření příznaky

  • Pobyt v přírodě

Pozitivní účinky zeleně na lidskou mysl prokázaly desítky studií. Ideální jsou pravidelné procházky do lesa, do parku, zkrátka kamkoliv, kde je zeleno. Ve městě je někdy těžké taková místa najít, a tak si alespoň zvelebte bydlení pokojovými rostlinami. V poslední době se také ukazuje nesmírně pozitivní vliv vodních ploch na lidskou psychiku, procházku tak ideálně směřujte do okolí řek, rybníků nebo jezer.

  • Nestyďte se za svoje potřeby

Procházíte náročným obdobím, proto je v pořádku, že potřebujete od okolí větší míru pochopení nebo více času na odpočinek, nevyčítejte si to. Je těžké se nesrovnávat s pracovními výkony ostatních, ale buďte na sebe laskaví, teď jste zkrátka na prvním místě vy a vaše uzdravení.