Zuby jsou jednou z věcí, bez kterých si běžné fungování nedovedeme představit. Nejen že jsou našimi nepostradatelnými pomocníky při přijímání potravy, ale také tvoří poměrně podstatnou součást naší vizáže. Nemusíme se nutně smát od ucha k uchu, aby byly naše zuby středem pozornosti našeho okolí. Zuby nám jsou vidět i při běžné řeči, a to ať chceme nebo ne. A tak se mohou zuby lehce stát naší předností, stejně tak jako naším velkým komplexem.
Pravidelná péče o zuby není jediným předpokladem pro hezký úsměv. To, jak často si zuby čistíme, jaké používáme přípravky, jestli navštěvujeme pravidelně zubaře případně prevenci doplňujeme o návštěvy na zubní hygieně, záleží jen na nás. Některé faktory ale sami ovlivnit nedokážeme. Například to, jak nám zuby narostly. Věšet hlavu kvůli tomu ale nemusíme. Existují specialisté, kteří nám dokáží křivé zuby vrátit tam, kam patří.
Obor ortodoncie není svým názvem příliš známý, ale s našimi zuby dokáže doslova zázraky. Své o tom ví paní doktorka Hana Stříbrská, která ve své ordinaci v Praze 4 pomáhá svým pacientům vykouzlit doslova nový úsměv na tváři.
Na ortodoncii v Praze 4 nám pomou zvládnout poruchy v postavení jednotlivých zubů, skupin zubů v čelistech a dokonce také mezičelistní vztahy, které vytváří odchylky ve skusu. Tolik neoblíbený předkus, kvůli kterému se nám ve škole posmívali, se tak díky paní doktorce může stát minulostí. Nejčastějšími návštěvníky ordinace ortodoncie jsou děti ve věku 8 až 14 let. V této době se tělo dítěte vyvíjí a je tedy schopné se případným změnám přirozeně přizpůsobit. Podle věku a podle růstového období jedince se zahájí léčba a terapie.
Interceptivní terapie probíhá bez použití ortodontického aparátu, tedy bez rovnátek. Aby však mohla být vybrána právě tato terapie, mělo by být dítě ve věku 5- 9 let. Tato terapie má v podstatě za úkol najít možné budoucí komplikace a účinně jim předejít v době, kdy dítě ještě nemá trvalý chrup.
Pro ty z nás, kteří problémy začnou řešit o něco později, ještě také není pozdě. Ve věku 9- 12 let můžeme využít takzvanou snímací léčbu. Při této léčbě nám ortodontista vybere jeden ze dvou dílčích typů léčby a to buď deskový nebo funkční aparát. Po dvanáctém roku je však většinou růst čelisti skončen.
To, že jsme si zuby nestihli srovnat v dětství neznamená, že už nám křivé zůstanou napořád. Paní doktorka Stříbrská nabízí také takzvanou fixní léčbu, kterou mohou využít lidé bez ohledu na věk. V tomto případě se jedná o připevnění malých zámečků na sklovinu jednotlivých zubů – zkrátka se požijí rovnátka takzvaně „napevno“. V dnešní době však nošení rovnátek není žádným handicapem, jak tomu mohlo být dříve. Rovnátka si můžeme různě vyzdobit a vyladit tak, že často působí spíše jako šperk než jako nutná součást léčby.