To, že byliny mají léčivé účinky, věděli lidé už před tisíci lety. S rozvojem moderní medicíny máme však tendence, na přírodní léčiva zapomínat. Pokud potřebujeme antibiotika, bylinky nám pravděpodobně nepomohou, ale při méně vážných onemocněních jako je nachlazeních či bolest hlavy, nám mohou přivodit poměrně rychlou úlevu. A co víc – na rozdíl od prášků neobsahují žádné chemické látky.
Kdykoliv otevřeme krabičku s léky „vyskočí“ na nás dlouhý srolovaný papír, který malým písmem vysvětluje, k čemu se léky užívají a jaká jsou rizika s jejich užíváním spojená. Prakticky na každém léku se dočteme, že není vhodný pro těhotné a kojící ženy, nebo pro lidi mající problémy se srdcem. Další dlouhý sloupeček zabírá výčet vedlejších účinků, které, byť se objeví například jen u každého tisícího pacienta, mohou postihnout i nás. Nemluvě o zakázaných nápojích a potravinách, které by v kombinaci s daným lékem mohly v našem těle udělat neplechu. Když si přečteme takto dlouhý leták s výčtem všeho špatného, co nás může ve spojitosti s léky potkat, začínáme oprávněně uvažovat, jestli nám ten pozitivní efekt, který nám prášek přinese, stojí za to. Není proto od věci, mít ve své lékárničce také pár bylinek, které nám mohou pomoci nemoc zahnat dřív, než budeme léky skutečně potřebovat.
Spousta lidí se v dnešní době potýká s bolestí hlavy. Ta může být mimo jiné projevem nadměrného stresu nebo nedostatečné konzumace tekutin. Než ale sáhneme po růžovém prášku, můžeme zkusit ještě jednu věc – kopretinu řimbabu. Tu můžeme mít ve formě tinktury, nebo ji pěstovat doma případně na zahradě podle toho, kde se jí dobře daří. K úlevě od bolesti potom stačí rozžvýkat půlku čerstvého lístečku. Urputná bolest by měla do půl hodiny ustoupit.
Dokonce i antidepresiva se dají nahradit přírodní cestou, nebo si jí alespoň pomoci. Pokud máme problémy se soustředěním, jsme neustále ve stresu a každá maličkost nás hned vyvede z míry, můžeme vyzkoušet květy třezalky. Ta je označovaná jako nejsilnější bylinné antidepresivum a přitom nemá žádné vedlejší účinky.
S bolestí v krku se můžeme zatočit i s přírodním kloktadlem. To vyrobíme z řepíku nebo tymiánu. Polévkovou lžíci byliny krátce povaříme ve čtvrt litru vody a necháme deset minut odstát. Poté odvar slijeme a vlažný ho kloktáme alespoň 3x denně. Na nevolnost nebo nadýmání nám zase může pomoci mátový či heřmánkový čaj. Na nespavost potom pomůže lipový květ, kozlík lékařský nebo levandule.