Testy DNA se dnes neprovádějí už jen lidem, ale můžete si nechat otestovat i svého domácího mazlíčka. Majitelům chovných papírových psů stanovení genetického profilu ověří původ pejska a zvědavým majitelům voříšků konečně odhalí, za jakých ras jejich pejsek vzešel. Stanovit DNA neboli genetický profil znamená určit soubor genetických znaků, které jsou pro daného jedince charakteristické a nezaměnitelné. Pro tyto testy je třeba, aby veterinář odebral zvířete vzorek krve a odeslal ho do zkušební laboratoře. Testování si hradí majitel sám, většinou stojí kolem tisíce korun. Jakmile tento profil u svého psa znáte, můžete to využít hned v několika případech.
Pokud se vám pejsek zaběhne nebo ho někdo ukradne a ukáže se, že čip, podle kterého by bylo psa možné identifikovat nefunguje, díky genetickému profilu určíte jeho identitu velmi snadno. I pokud je psa potřeba přečipovat díky genetickému profilu se to obejde bez zdlouhavého ověřování. Další důvody pro tuto znalost využijí spíše majitelé chovných čistokrevných psů. Pokud vznikne pochybnost, zda je štěně potomkem rodičů, které uvádí chovatel, stačí porovnat genetické profily psů. Z toho důvodu tuto možnost běžně využívají kynologické kluby předtím, než vydají průkaz původu. V případě inseminace je nutnost stanovit genetický profil chovných psů, aby bylo možné ověřit otcovství.
U plemen, která často trpí recesivní genetickou vadou se většinou testuje rodičovský pár na přítomnost této vady, aby se v chovu nešířila dál. I samotný výběr nejvhodnějšího chovného páru jde nejsnadněji určit díky znalosti genetického profilu. Majitelé štěněte si také často chtějí být jistí, že je opravdu bez rizika konkrétní vady. Genetický profil rodičů a štěněte také zabraňuje podvodům a nezodpovědným chovatelským postupům.