Sedavý způsob zaměstnání, přemíra stresu a s tím spojené nesprávné stravovací návyky a nedostatek pohybu vedou v dnešní době u mnoha lidí k obezitě. A ze zdravotního hlediska nadváha může být opravdu vážným problémem se kterým se pojí hned celá řada zdravotních rizik. Mezi ty nejzávažnější patří vysoký krevní tlak, srdeční a cévní choroby, infarkt myokardu nebo mnohonásobně vyšší riziko na cukrovku 2. typu, než jaké je u člověka s váhou v normě.
Právě u cukrovky 2. typu počty nemocných neustále rostou. Dříve se tento problém objevoval až po čtyřicátém roce věku, dnes však trápí i mladší lidi, kteří trpí obezitou, mají nevyváženou stravu a nedostatek pohybu. Tento typ cukrovky se pojí s relativním nedostatkem inzulinu. Často ho slinivka vyprodukuje dokonce nadbytek, tělesné buňky však na něj přestanou reagovat. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění se řadí žízeň, časté močení i během noci, únava a nevolnost. Někdy tato nemoc nemusí být na první pohled zřejmá a přijde se na ni, když si váš praktický lékař při jiném vyšetření všimne zvýšené hladiny cukru v krvi. V takovém případě vás pošle do laboratoře na vyšetření k diabetologovi. Při dlouhodobém neléčení diabetu mohou hrozit vážné komplikace, například onemocnění oční sítnice, ledvin, srdce a cév nebo tzv. diabetická noha. Péči o pacienta s cukrovkou 2 typu by měl zajišťovat praktický lékař pro dospělé.
Co se týká léčby tohoto onemocnění, nejdůležitější ze všeho je správná dieta a změna životního stylu. Jde o to vyhýbat se přímým cukrům, tedy například sladkostem, zákuskům, cukru v kávě, dále omezit konzumaci alkoholu, jíst méně smaženého a celkově upravit svůj jídelníček do zdravější podoby. K tomu přidat pravidelný pohyb, zhubnout a snažit se být méně ve stresu a neměly by žádná další opatření být potřeba. Pokud se však ani tak hladiny cukru v krvi nezlepší, nasadí doktor léky, inzulin přijde až v nejzazším případě.