Pravidelné návštěvy gynekologa by měly být přirozeným návykem každé ženy. Dívky by měly začít s návštěvami gynekologa nejpozději od své první menstruace a v pravidelných prohlídkách pokračovat celý život. Gynekologů najdeme v každém městě hned několik a není proto třeba mít obavy, že náš žádný nepřijme mezi své pacienty. Nové pacienty v současné době přijímá například gynekologie v Plzni.
Pokud se neobjeví žádné neobvyklé problémy, měla by se žena ve dveřích gynekologické ordinace objevit alespoň jedenkrát za rok na preventivní prohlídce. Právě tyto prohlídky mohou odhalit začínající zdravotní problémy a nemoci, které se zatím nijak neprojevují.
Kromě prevence by ženy měly gynekologa navštívit kdykoliv u sebe zpozorují nějaké zdravotní problémy. Mezi typické ženské problémy, které čas od času potkají většinu žen, patří výtoky, svědění a pálení. Ty mohou být způsobeny například mykózou či bakteriální infekcí. Přestože se nejedná o nijak závažné problémy a dají se vyléčit za pár dní pomocí čípků a mastiček, je dobré se o jejich správné léčbě poradit s lékařem. Přecházení nebo špatná léčba těchto problémů totiž může ženám zadělat na mnohem závažnější onemocnění, nebo dokonce způsobit neplodnost.
Poněkud závažnějším problémem jsou potom pohlavní nemoci, které můžeme dostat při nechráněném styku. Ani v tomto případě se však není za co stydět. Pohlavní nemoci potkávají spoustu žen a nemusí být důkazem, že daná žena má nespočet sexuálních partnerů, nebo že se předem neinformovala na partnerům zdravotní stav. Řada mužů jsou pouze přenašeči pohlavní nemoci a možné nákazy si tak nemusí být vůbec vědomi. Tak či tak je však na místě, zejména při prvních sexuálních stycích s daným partnerem, použít prezervativ.
Dalším důvodem, proč navštívit ženského lékaře mimo čas preventivní prohlídky, může být těhotenství. Pokud vám vynechaly měsíčky, nebo vám těhotenský test ukázal pozitivní výsledek, je prohlídka u gynekologa rozhodně na místě. Ten vám těhotenství nejen stoprocentně potvrdí či vyvrátí, ale také zjistí, jestli je s ním vše v pořádku a nejedná se například o těhotenství mimoděložní, které může ženu ohrozit i na životě. Největší nástrahou mimoděložního těhotenství je to, že se projevuje úplně stejně jako běžné těhotenství, nicméně oplodněné vajíčko nedoputuje až do dělohy a usadí se někde mimo ni. Nejčastěji v některém z vejcovodů, případně ve vaječníku, na podbřišnici nebo na děložním hrdle.
Dalším z důvodů, kdy by žena měla navštívit gynekologa, je krvácení mimo cyklus. Nepravidelné menstruační krvácení bývá častým problémem zejména u mladých dívek, nicméně se nejedná o nijak závažný problém a cyklus se časem upraví sám. Pokud se však objevuje krvácení například několik dní po skončení menstruace, měly by se ženy mít na pozoru a návštěvu gynekologa rozhodně neodkládat. Krvácení mimo cyklus může ukazovat na celou řadu vážných problémů od prasklé cysty až po zánět děložního čípku. Čím dřív daný problém žena začne řešit, tím lépe.