Invalidní důchod: Co to je a kdy na důchod vzniká nárok?

Invalidní důchod: Co to je a kdy na důchod vzniká nárok?

Život nám klade spousty překážek. Některé jsou menší a zvládneme se s nimi vyrovnat sami v řádu pár dní, některé jsou větší a sami na ně nestačíme. Bohužel občas nás zaskočí i také, s kterými přímo nepočítáme, a v některých případech fatálně ovlivní náš život. Jedním z takových událostí může být nemoc či úraz, který nám brání v tom, žít náš život tak, jak jsme byli do osudného dne zvyklí.

Může se tak stát, že nejsme schopni sami se o sebe postarat a to i po materiální nebo finanční stránce. Právě těm z nás se snaží stát pomoci. V dnešním článku si vysvětlíme, jak nám může v této situaci pomoci invalidní důchod a o co se vlastně jedná.

Co je to invalidní důchod?

Stát pomáhá občanům, kteří nejsou schopni se sami finančně zabezpečit, čtyřmi pilíři důchodů.

Jsou to:

  • starobní důchod
  • vdovský a vdovecký
  • sirotčí důchod
  • invalidní důchod

Právě invalidní důchod si klade za cíl finančně zajistit ty z nás, jenž v důsledku nemoci či úrazu nejsou schopni pravidelně navštěvovat zaměstnání a zajistit si tak pravidelný příjem.

Jaké jsou podmínky nároku na invalidní důchod?

Podmínkou pro příjem z invalidního důchodu je zjištění a potvrzení invalidity žadatele. Tomu samozřejmě předchází proces posuzování zdravotního stavu, jenž potvrdí ošetřující lékař.

Z období před vznikem invalidity je navíc potřeba doložit potřebnou dobu zdravotního pojištění. Ta se však nevyžaduje v případech, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání (například nemoc způsobená častým kontaktem s rtutí nebo arzénu).

invalidni_duchod

Jaké jsou stupně invalidity a jak invalidního člověka ovlivňují

Výše důchodu a další podmínky jsou stanovené tzv. “stupněm invalidity”, které je dána podle procentuálního poklesu pracovní schopnosti a rozčleňuje se do tří kategorií:

  1. Invalidní důchod pro invalidu prvního stupně – pokles pracovní schopnosti dosáhl výše nejméně 35 % a nejvíce 49 %
  2. Invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně – pokles pracovní schopnosti zde činí nejméně 50 % a nejvíce 69 %
  3. Invalidní důchod pro invalidu třetího stupně – pokles pracovní neschopnosti je zde vyšší než 69 %

Míru pracovní neschopnosti posuzuje lékař České správy sociálního zabezpečení na základě nálezu ošetřujícího lékaře. Lékař rovněž zjišťuje, zda se jedná o stabilizovaný stav, či zda je možnost adaptace či dokonce rekvalifikace nemocného v rámci jeho stavu.

Kolik za invalidní důchod stát vyplácí

Zde se opět míra ovlivňuje od stupně invalidity žadatele a je taktéž tvořena základní a procentní výměrou.

Základní výměra je od roku 2019 stanovena na 10 % z průměrné mzdy občana České republiky. tedy pro rok 2024 činí 4 400 korun.

Dle stupně invalidity je pak k této částce přičtena další finanční podpora, která je tedy, jak už bylo řečeno výše, ovlivněna stupněm invalidity žadatele.

  1. V případě prvního stupně invalidity – 0,5 % výpočtového základu
  2. V případě druhého stupně – 0,75 % výpočtového základu
  3. U třetího stupně pak 1,5 % výpočtového základu

Zjednodušeně jde tedy říct, že výše invalidního důchodu závisí nejen na stupni invalidity, ale i na počtu odpracovaných let a výši dosavadního výdělku žadatele.

Jak podat žádost o důchod?

Je možné, aby žádost podal jak sám občan, či případně je k tomuto úkonu možné zmocnit jinou osobu, avšak na základě udělení plně moci. Žádost je možné podat na příslušné Správě sociálního zabezpečení, Rovněž je možné ze zdravotních důvodů k tomuto úkonu “vyslat” rodinného příslušníka, avšak s potvrzeným souhlasem a rovněž s potvrzením od lékaře, že žadateli zdravotní stav skutečně nedovolil žádost dodat sám.

Dnes je již možné žádost odeslat rovněž online a to prostřednictvím ePortálu České správy sociálního zabezpečení s využitím elektronické identifikace (datová schránka, bankovní identita aj.). Při osobním doručení žádosti je samozřejmě nezbytné předložit doklad totožnosti.

Doporučujeme
Přečtěte si Kompletní přehled státních příspěvků na které máte nárok.

 

Zdroje: Ligaportal, MPSV