V dnešní době má stále více lidí problémy s očima, mladé lidi a malé děti nevyjímaje. Svůj podíl na tom může nést dnešní doba ve jménu elektroniky. Většinu času přes den trávíme koukáním do monitoru počítače nebo na displej svého mobilního telefonu. Děti se nám potom často ze školy vrací se zjištěním, že nepřečtou text napsaný na tabuli a že je kvůli tomu paní učitelka přesadila do předu.
Nosit brýle v dnešní době už ale není z daleka to, co to bývalo dříve. Kromě toho, že existují kontaktní čočky, jejichž nošení málokdo odhalí, existuje nespočet různých typů brýlí, ze kterých si vybere snad každý. Dioptrické brýle se dokonce staly tak populárními a mezi lidmi oblíbenými, že si na jejich nošení někteří lidé postavili svou image a došlo to až do fáze, kdy vznikly „dioptrické brýle“ úplně bez dioptrií, aby je mohli nosit i lidé, kteří mají zdravé oči. Dříve se brýle braly pomalu jako handicap a dnes jsme si z nich my lidé vytvořili jakousi přednost. Je legrační, jak se doba mění.
Asi není překvapením, že když se vyskytne nějaký problém s očima, měli bychom navštívit očního lékaře. To, že se s vaším zrakem něco děje, si můžete všimnout buď sami a nebo by vás na to měl upozornit váš obvodní lékař na preventivní prohlídce, kde se mimo jiné provádí i orientační vyšetření zraku. Vůbec nejlepší ale je, si preventivní prohlídky naplánovat přímo u očního lékaře, který je na tuto problematiku odborník a podchytit tak případné onemocnění očí již v začátku. Je obecně známo, že s přibývajícím věkem se nám může zrak začít zhoršovat, a proto bychom nejpozději od 40. roku života měli preventivní prohlídky u očního lékaře absolvovat pravidelně.
A jak taková prohlídka u očního lékaře vlastně probíhá? V podstatě byste měli projít třemi základními vyšetřeními. Vyšetření očního pozadí neboli sítnice, cév a zrakového nervu. Před tímto vyšetřením se musejí oči „rozkapat“ speciálním roztokem, aby se dosáhlo roztažení zornice- ale nebojte se, nebolí to. Dále vám lékař provede měření nitroočního tlaku, které se provádí fouknutím vzduchu do oka- opět bezbolestná metoda. Tohle vyšetření se provádí především kvůli prevenci zeleného zákalu. A poslední vyšetření, které známe i od svého praktického lékaře zejména z dob, kdy jsme byli malí, je čtení písmen. U očního lékaře vám však dají i brýle s vyměnitelnými skly, podle kterých pak určují počet dioptrií.
Pokud například bydlíte na Děčínsku a uvažujete o prohlídce očí, můžete navštívit oční lékařku MUDr. Ditu Ullrychovou, která vás celým procesem vyšetření ochotně provede.
Mysleme na to, že zrak je jedna z nejvzácnějších věcí, které máme a že i když se pro nás zdá být samozřejmostí, můžeme o něj snadno přijít. Proto bychom měli dbát na prevenci a předejít tak nepříjemným komplikacím.