Ve společnosti, posedlé nedosažitelnou dokonalostí, stále panuje strach z tuků. Ve snaze zhubnout tak lidé často tuky omezují, nebo se jim úplně vyhýbají.
Je toto smýšlení správné a máme se těmito zaběhlými radami řídit, nebo se jedná o naprosto nesmyslnou pověru, která naopak našemu tělu škodí? Pojďme se této otázce podívat v dnešním článku na zoubek a zjistit, kde skutečně leží pravda o tucích.
Proč tuky vlastně tělo potřebuje?
Tuky jsou pro fungování našeho těla důležitější, než si většina z nás myslí. Dokonce patří mezi 3 hlavní pilíře našich makronutrientů, tudíž jsou zcela přirozené a neměli bychom je vynechávat z naší stravy.
Podporují mimo jiné funkci mozku a nervové soustavy, zlepšují imunitní systém, pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi a hormonální rovnováho.
Nasycené a nenasycené mastné kyseliny – kdo je nepřítel?
Chemické rozdělení tuků je tak složité, že by se jen tomuto tématu mohl věnovat samostatný článek. Nicméně hlavní dvě skupiny tvoří nasycené a nenasycené tuky.
Nasycené mastné kyseliny
Nejlepším poznávacím znakem těchto tuků je jejich tuhost při pokojové teplotě. Patří sem tedy nám nejvíce známe tuky jako máslo, sádlo, nebo dokonce kokosový a palmový olej.
Nenasycené mastné kyseliny
Je důležité zmínit, že tyto tuky jsou tělu prospěšné a tělo si je samo vyrobit nemůže, musíme je tedy přijímat v naší potravě (= esenciální mastné kyseliny). Pokud dodržujeme přiměřené množství, mohou nám být pouze ku prospěchu.
Tyto mastné kyseliny ve stavbě své vazby obsahují dvojné vazby.
Pokud v celé stavbě molekuly je jen jedna dvojná vazba, nazýváme ji “mononenasycená kyselina”. Ty můžeme najít například v olivovém oleji nebo dokonce v mateřském mléce.
Pokud se výskyt dvojných vazeb zvětšuje, mluvíme již o polynenasycených kyselinách. Ty dále rozdělujeme na více známe “omega 3” a “omega 6 mastné kyseliny” a dokonce “omega 9 mastné kyseliny”.
Omega 3 mastné kyseliny
Ze všech výše zmíněných je právě tato kyselina tou nejzásadnější pro naše tělesné funkce a dělí se na 3 skupiny:
ALA (=kyselina alfa-linolenová)
omega 3 MK, která se nachází zejména v rostlinných zdrojích => lněný, řepkový a sójový olej, vlašské ořechy, lněná a dýňová semínka.
EPA (= kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová)
omega 3 mastné kyselina, které se nachází zejména v živočišných produktech (zejména mořských) => losos, sleď, treska, rybí tuk, aj.
Omega 6 mastné kyseliny
● Nejvíce je můžeme najít v rostlinných olejích (dýňový), různých druzích ořechů a semen.
● Vzhledem k tomu, že v dnešní době lidé čím dál méně konzumují omega 3 mastné kyselina, je nadbytečný příjem omega 6 mastných kyselin problémem – dneš již běžným, jelikož většina lidí smaží na rostlinném oleji atd.
Které tuky jsou tedy zdravější?
Obecně lze říct, že ty nasycené tuky jsou méně zdravé, ale nutno dodat, že tvz. “trans nasycené tuky” jsou ty nejvíc nezdravé a najdeme je zejména ve smažených a průmyslově upravených potravinách tzv. “polotovarech”.
Top 5 zdravých potravin na tuky
1. Avokádo
Tato netradiční pochutina oblíbená u sportovců nabízí plno živin a je navíc zdrojem zdravých tuků. Jako bonus navíc vypadá skvěle na instagramových fotkách – přidejte k rozdrcenému avokádu trochu červené cibulky, česneku, soli pepře a nakonec cherry rajča, přidejte na zdravý celozrný chlebík a máte zdravou snídaní
TIP – můžete přidat i sázené vejce nebo volské oko
2. Ořechy
Tvoří z větší části právě výše zmíněné omega 3 mastné kyseliny a mohou nám tak nepřímo dopomoci k hubnutí, pokud právě těmito tuky nahradíme například řepkový olej.
3. Ryby
Není nad to do svého jídelníčku přidat ryby. Japonci na ně nedají dopustit a možná právě proto je v jejich oblasti nejvíce ohnisek dlouhověkosti. Při příštím nákupu místo po kuřecích prsou sáhněte třeba po kvalitním losovi a uvařte své rodině chutnou a zdravou večeři.
4. Vejce
Žloutky zde hrají hlavní roli. Vysoký obsah cholesterolu dlouhou dobu lidi odrazoval, nicméně tohle už je dávno přežitek. Kvalitní vejce z domácího chovu jsou navíc chutnější, než ty kupovaná v obchodu a dodají vašemu jídlu zdroj zdravých tuků.
5. GHÍ
Jedná se o dnes už již čím dál oblíbenější druh přepuštěného másla, který můžete použít místo klasického rostlinného oleje. Navíc je bohaté na kyselinu máselnou, která je známá svými prospěšnými účinky.
TIP – skvělé je například do receptů na sušenky – dodá jim totiž nasládlou a typicky ořechovou vůni a chuť, kterou z klasického másla nedostanete.
Zdroje: Fitness007 , Magistra.cz , NZIP, Fitness007
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.