Někdo cestuje za památkami, jiný aby poznával nové lidi, a někdo za národní kuchyní a místními specialitami. Snad v každém koutě naší vlasti najdete nějakou místní gastronomickou pochoutku typickou pro daný region. O našem národním pití typickém pro Čechy se ani nemusíme zmiňovat, Morava je proslulá vínem a Slezsko zase pálenkou. Máme tady úplně všechno. Olomoucké tvarůžky, znojemské okurky, třeboňský kapr, valašský frgál ,… Každý region má co nabídnout. Samostatnou kapitolou jsou potom kulturní národopisné oblasti, kde má každá své vlastní tradice, zvyky a pokrmy.
Zaměříme se především na oblast Valašska v Moravskoslezském kraji. Valašsko si většinou každý spojí s tradiční lidovou architekturou, panoramaty Beskyd, pastevci nebo místními kroji. Nicméně tento svébytný region nabízí i zcela unikátní vyhlášené pokrmy. Svahy Beskyd nepatří k našim nejúrodnějším půdám, rozvíjelo se tu hlavně pastevectví, pěstování brambor a sady se švestkami. Právě z těchto ingrediencí vychází místní kuchyně a z obyčejných surovin dokázala stvořit poklady.
Tradiční polévka je valašská kyselica z kysaného zelí, jako hlavní chod si můžete dát bramborové placky nebo strapačky se zelím. Jako dezert se nabízí vyhlášený valašský frgál, asi 30 cm velký koláč s náplní na jakou si jen vzpomenete. Nejobvyklejší jsou ty povidlové, vzhledem k velké úrodě švestek, ale dělají se jak tvarohové, hruškové nebo třeba makové. Specialitou je potom frgál se zelím.
Původně označení frgál znamenalo nepovedený kousek pečiva, a jeho tradice sahá až 200 let zpátky. Pekl se především na svatby, křtiny a další velké společenské a rodinné události. Pokud se vám už začaly sbíhat sliny na tento sladký skvost a jste z Moravskoslezského kraje, neváhejte navštívit pekárnu Anežka v Novém Jičíně nebo pobočku ve Valašském Meziříčím. Frgály pečou podle osvědčené receptury babičky Anežky a vybrat si můžete jakoukoliv náplň, na kterou si jen vzpomenete.