Jak se zbavit bradavic doma a kdy musíte navštívit lékaře?

Jak se zbavit bradavic doma a kdy musíte navštívit lékaře?

Odstraňování bradavic kožním lékařem není nic příjemného. Naštěstí existují způsoby, jak si odstranit bradavici doma. Společně se podíváme se na to, co opravdu funguje na bradavice. Zásadní v léčbě bradavic je jejich včasné nalezení a zakročení. Jak si odstranit bradavici doma? Jak dlouho trvá zbavit se bradavice? Jak se chránit před bradavicemi?

Jak se zbavit bradavic?

Bradavice (latinsky verucca, v češtině veruka) jsou nezhoubné kožovité útvary virového původu. Vznik bradavic způsobuje lidský papilomavirus neboli virus HPV (z angličtiny Human Papilloma Virus). Jedná se o infekční onemocnění, které se přenáší přímo (dotykem infikované kůže z člověka na člověka) i nepřímo (přes předměty infikované spodní prádlo, plavky, ručníky).

Nakažení bradavicemi probíhá tak, že se infikovaná buňka odloučí z bradavice na těle nositele a tato infikovaná buňka se drobným zraněním na kůži dostává do těla nového hostitele. V místě infekce pak začne vyrůstat malý útvar, uvnitř něhož jsou jasně vidět černé tečky. Laicky je nazýváme kořínky. Ve skutečnosti se však jedná o vlásečnice neboli odumřelé kapiláry, které bradavici vyživovaly. Inkubační doba bradavic se odhaduje od několika dnů až po několik měsíců.

Bradavice napadá podkoží v místě, kde je kůže nejvíce oslabena, tj. kde je rozmočená, propocená nebo jinak narušená. Proto se nejčastěji vyskytuje na nohou a na rukou. Častým místem nákazy bradavic jsou bazény, veřejné sprchy, sauny, šatny sportovního zařízení, na jiných frekventovaných a vlhkých místech – zpravidla tam, kde se člověk pohybuje naboso. Jak na odstranění bradavic doma a jak dlouho trvá zbavit se bradavice?

Co opravdu funguje na bradavice?

Kyselina salicylová

Přípravky s obsahem kyseliny salicylové by měly být první volbou při domácí léčbě bradavic. Naleptání kyselinou změkčí povrch bradavice a rozpustí ztvrdlou vrstvu kůže. Odstraněním této narušené vrstvy se bradavice zmenšuje. Opakovaným leptáním bradavic se jich dokážete zcela zbavit. Mléčná a salicylová kyselina na bradavice jsou například součástí přípravku Phyteneo Kolodium forte.

Kryoterapie

Léčba tekutým dusíkem bradavice velmi efektivně odstraňuje. Zmrazení bradavice dusíkem způsobí, že bradavice promrzne až ke kořeni. Následně se z kůže sloupne. U některých přípravků postačí i 1–2 aplikace. Pro následné urychlení procesu hojení doporučujeme vypálené místo natírat cikatrizačním krémem. Obvykle tuto proceduru provádí kožní lékař, ale existují i kryoterapeutické přípravky pro domácí použití.

Pera na bradavice

Pero na bradavice je účinné v případě bradavic, které se vyskytují na rukou a na nohou. Postup odstranění bradavic: Aktivní gel se nanese přímo na bradavici a nechá se 10–15 minut působit do úplného zaschnutí. Proces opakovat alespoň 2x denně po dobu čtyř dnů. Bradavice by měla následně ztmavnout a do dvou týdnu odpadnout. Výhodou tohoto procesu je zcela přesná aplikace účinné látky přímo na bradavici, nehrozí tudíž popálení okolní kůže.

Jak se zbavit bradavic doma

Jak si odstranit bradavici doma?

Kromě dermatologicky testovaných produktů můžete na odstranění bradavic také vyzkoušet další tipy a babské rady, jak se zbavit bradavic:

Vlaštovičník větší

Vlaštovičník se odedávna používá na odstraňování bradavic. Několikrát denně se postižené místo potírá čerstvou šťávou ze stonky byliny po dobu asi šesti týdnů.

Kvasný či jablečný ocet

Kyselé vlastnosti octa napomáhají odstranění bradavic. Namočte vatový tampon do octa a připevněte ho na postižené místo pomocí náplasti. Nechte tampon působit přes noc a opakujte tento proces každý den, dokud bradavice nezmizí.

Česnek

Česnek má silné antivirové vlastnosti, což ho dělá účinným při odstraňování bradavic. Rozmačkejte několik stroužků česneku a naneste na postižené místo. Přikryjte oblast náplastí a nechte česnek působit přes noc. Opakujte tento proces každý den, dokud bradavice nezmizí.

Ricinový olej

Ricinový olej má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, což ho dělá účinným při odstraňování bradavic. Naneste trochu oleje na postižené místo a lehce masírujte, dokud se olej dostane do pokožky.

Éterický olej

Na menší bradavice jsou účinné též přírodní éterické oleje s dezinfekčními vlastnostmi – například Tea tree olej.

Aloe vera

Aloe Vera má protizánětlivé a hojivé vlastnosti, což ji dělá efektivní při odstraňování bradavic. Odřízněte list aloe Vera a naneste gel na postižené místo. Přikryjte oblast náplastí a nechte působit přes noc.

Jak dlouho trvá zbavit se bradavice?

Vývoj běžných bradavic trvá přibližně 2 až 6 měsíců a jsou většinou neškodné a samy od sebe zmizí.

Bradavice: Prevence

Bradavice a jejich šíření je velmi úzce spojeno s imunitním systémem. Proto svou imunitu neváhejte posilovat doplňky z přesličky rolní, hlívy ústřičné či echinacey.

Vzhledem ke způsobu přenosu bradavic je vhodné používat boty ve veřejných sprchách, koupalištích, bazénech, šatnách a saunách. Boty se následně snažte dezinfikovat a dodržujte pravidelnou hygienu. Pokud již bradavici máte, nenavštěvujte do jejího vyléčení veřejná koupaliště a bazény, aby se virus dále nepřenášel.