Jaké jsou příznaky covidu-19 a jak postupovat v případě podezření na toto onemocnění

Jaké jsou příznaky covidu-19 a jak postupovat v případě podezření na toto onemocnění

Všichni známe rčení, že opakování je matkou moudrosti. A i když nás média neustále zásobují články o Koronaviru, o pandemii a všichni nám připomínají nošení roušek a mytí rukou, pojďme se dnes ještě jednou společně podívat na to, co dělat, když máte podezření na nákazu. Zvlášť teď na podzim, kdy ostatní nemoci ze světa nezmizely, a běžná rýma s nachlazením může potkat každého. A jak tedy poznat, co jsou příznaky onemocnění covid- 19 a co je jen běžné nachlazení?

Za hlavní příznaky onemocnění covid-19 považujeme dušnost (pocit tíhy na prsou, zadýchávání se při běžných činnostech, zhoršené dýchání), suchý kašel a horečku trvající déle než dva dny. Často uváděný příznak je také ztráta čichu či chuti. Věnujte u ní pozornost, zda nemůže být spojená s jiným onemocněním, ke ztrátě čichu může dojít i u rýmy nebo zánětu dýchacích cest. Pokud se u vás některé příznaky projeví, určitě zůstaňte doma v karanténě. Telefonicky poté kontaktujte svého praktického lékaře (pokud nevíte u koho jste registrovaní je nejvyšší čas to zjistit, například praktický lékař Podveky stále přijímá nové pacienty). I v případě, že jste přišli do kontaktu s nakaženou osobou, v uzavřené místnosti více jak 15 minut, hned začněte dodržovat domácí karanténu a volejte svému praktikovi.

Váš praktický lékař to s vámi probere a vypíše vám žádanku na laboratorní vyšetření. Buď telefonicky nebo elektronicky se objednáte na některé z odběrových míst ve vašem okolí. Díky žádance od lékaře za testy nemusíte platit, v případě, že sami půjdete na placené odběry, pojišťovna vám je neuhradí. Po odběrech dodržujte i nadále domácí karanténu. Výsledky vám pošle hygiena, někdy se na ně však čeká i pár dnů tak buďte trpěliví. Pokud vám hygiena nařídí domácí karanténu, měli byste o ní informovat svého praktického lékaře, který by vždy měl mít přehled o vašem zdravotním stavu.