Lékárník nebo lékař?

Lékárník nebo lékař?

Profese lékárníka je poměrně rozporuplná a nezřídka kdy je mezi lidmi silně kritizovaná. Spousta lidí s oblibou tvrdí, že jedinou prací lékárníka je přečíst si název léku na receptu, sáhnout do regálu a lék pacientovi prodat. Jakoby snad lékárníci a lékárnice byli jen loutky, které dělají vše, co se jim řekne.

Další věcí, na které lidé často nadávají jsou doplatky za léky. Lidé, zejména starší ročníky, lékárníky často obviňují za to, že poplatky jdou do jejich vlastní kapsy, a že si je za tak “jednoduchou“ práci ani nezaslouží. Otázkou je, kolik takovýchto kritiků by bylo opravdu schopno stoupnout si na místo lékárníka a zodpovídat veškeré dotazy, které jim zákazníci dávají.

Spousta lidí si naopak lékárníky plete s lékaři a mají pocit, že k tomu, aby se vyléčily například z angíny, stačí zajít do lékárny k volnému prodeji léků. Lékárníci nám dokáží poradit, jakým způsobem léčit například lehkou chřipku nebo průjem. V této chvíli je opravdu na místě, zkusit alespoň jako první pomoc lékárnu. Ono taky když nás trápí například běhavka, zajít si do lékárny za naším domem pro nějaký lék na ni je často tím největším výkonem, kterého jsme v dané chvíli schopni. Cesta za obvodním lékařem, který je vzdálený byť jen pár zastávek, by nám nemusela vyjít tak, jak bychom si představovali.

I když lékárníci nemají titul MUDr. rozhodně to neznamená, že nemají žádné vzdělání, jak se spousta lidí opět mylně domnívá. Ten “pravý“ lékárník je totiž magistrem farmacie a má za sebou pět let poměrně náročného studia. Farmacie možná není medicína, ale ze všech oborů k ní má rozhodně nejblíže, což se právě často projevuje i v obtížnosti celého studia. I když se v lékárně můžeme setkat i se zaměstnanci s odborným středoškolským vzděláním, bez dohledu vysokoškolských farmaceutů by se to neobešlo.

V lékárně nenajdeme jen léky s chemickým složením. Široké spektrum nabízených léčiv nabízí například také přírodní bylinné směsi. V lékárně dále najdeme také ortopedické pomůcky a výjimkou není ani kosmetika. Nejedna žena si dnes kupuje pleťovou kosmetiku či make- up právě v lékárně.

Práce lékárníků je rozmanitá a rozhodně nezahrnuje jen zmíněné čtení receptů a podávání léků pacientům. Volný prodej v lékárně tvoří nedílnou součást jejího chodu a právě v těchto případech jsou rady lékárníků nedocenitelné. Pokud si totiž nejdeme například pro ibalgin nebo osvědčený nosní sprej, bez odborné rady lékárníka bychom se často neobešli.