Jak je bohužel všeobecně známo, nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Ať už nás nebo naše nejbližší zasáhne krátkodobá či závažná choroba, někdy na ni nestačíme sami. Při současném pracovním a sociálním vytížení není žádná hanba poprosit o profesionální pomoc. Často však máme za to, že zdravotní péče se skládá pouze z praktického lékaře, zubaře, nějakého toho odborníka na krk či nohy, v nejhorším případě pak z nemocničního lůžka. Dnešní doba však nabízí také zdravotní péči mimo nemocniční prostředí.
Domácí ošetřovatelská péče má jednu nepřekonatelnou výhodu – je v pohodlí a bezpečí domova, což samo o sobě může velkou mírou přispět ke zlepšení stavu pacienta. Může tak být obklopen svými nejbližšími, a navíc se snižuje riziko přenosu infekcí, které je v nemocnici nesrovnatelně vyšší. Typickou představou pacienta je nemohoucí senior, ošetřovatelky však pečují o všechny věkové skupiny – děti i důchodce po úrazu či operaci, o chronicky nemocné i pacienty v terminálním stádiu nemoci.
Domácí ošetřovatelské služby může na základě vyšetření doporučit praktický lékař – v takovém případě je hrazena zdravotní pojišťovnou. Je ale smutnou pravdou, že zájemců o tuto službu přibývá a ošetřovatelek je naopak nedostatek. Vzhledem k náročnosti a finančnímu ohodnocení práce se není čemu divit. V menších městech je pak nedostupnost ošetřovatelských služeb alarmující, pokud však žijete v okrese Trutnov, zdravotní péči Hostinné tam poskytuje Alena Vitoušková.
Domácí péče je komplexní služba, která zahrnuje hygienickou péči, polohování ležících nemocných či nácviky sedu nebo vstávání, podávání a kontrolu ordinovaných léků a odběry krve i jiných biologických materiálů. Ošetřovatelky také v případě potřeby provádí převazy, aplikaci mastí nebo injekce jak do svalů, tak pod kůži a další úkony. U diabetiků provádějí vyšetření krve glukometrem a pomůžou i s nácvikem aplikace inzulínu.