Nejlepší prevencí parodontózy je správná ústní hygiena

Nejlepší prevencí parodontózy je správná ústní hygiena

Dozvěděli jste se na preventivní prohlídce u svého zubaře, že máte velkou šanci v budoucnu trpět paradentózou a teď jste vyděšení, protože vás při pohledu do zrcadla ani nenapadlo, že to potká i vás? Pokud se zuby ani dásněmi nemáte zatím žádný problém, buďte rádi a snažte se to tak udržet. Jak by vám jistě potvrdilo přes osmdesát procent populace, kteří slyšeli stejnou větu, nebo dokonce mají onemocnění dásní v pokročilejším stadiu, nejedná se o nic příjemného. Při čištění zubů vám krvácí dásně, při kousání tvrdého jídla trnou a brní, všímáte si odhalených zubních krčků a jen se bojíte, kdy nemoc přejde do posledního stadia a zuby vám vypadají úplně.

Pokud jste se však nyní dozvěděli, že máte k nemoci našlápnuto, nemusíte se hned bát nejčernějších scénářů. I když zánět parodontu nejde nijak vyléčit, jde jeho průběh zpomalit. Jeho hlavní příčina je totiž špatná hygiena ústní dutiny, za kterou si můžeme sami, ale se kterou však můžeme mnoho udělat. Pokud si zuby čistíme špatně nebo málo, nepoužíváme mezizubní kartáček a nenavštěvujeme pravidelně zubní hygienu a svého zubaře, začne se na zubech usazovat zubní plak. Je to bezbarvý, případně zažloutlý zubní povlak, který obsahuje bakterie. Mezi zubem a dásní jejich činností vznikají štěrbiny a postupně se prohlubují. Tyto štěrbiny jsou potom ideálním místem pro množení bakterií, které pak při nedostatečné hygieně způsobují zánět. Z plaku se navíc postupem času stává zubní kámen, která dráždí a poškozuje dáseň i závěsný aparát zubu.

Součástí prevence by samozřejmě měly být pravidelné návštěvy zubaře. Většina zubařů, mezi které se řadí i zubař Louny, se na parodontologii zaměřuje a dokáže s nemocí pomoct. Zuby vám odborně vyčistí a zbaví zubního plaku a kamene. Avšak o správnou denní hygienu si musíte dbát sami a sami můžete ovlivnit průběh tohoto onemocnění.