Ošetřovatelka poradí a pomůže

Ošetřovatelka poradí a pomůže

Stáří přichází pozvolna, ale někdy nás zaskočí nemocemi, se kterými se musíme vyrovnat, a vyřešit problémy s nimi spojené. Je to hlavně vysoký krevní tlak, který má 15 až 20 procent populace. Spolu s vysokým tlakem pacienty většinou postihuje i cukrovka druhého typu.

Jde o onemocnění, kterým bychom měli předcházet, abychom vydrželi v dobré zdravotní kondici co nejlépe. Když už se totiž u nás cukrovka nebo vysoký krevní tlak objevují, zpravidla nás obě onemocnění doprovázejí už do konce života. Vysoká hladina cukru i hodnoty vysokého krevního tlaku se dají snížit vhodnou dietou, ale přinášejí s sebou další zdravotní komplikace. Pro je třeba obě tato zdravotní rizika sledovat, pravidelně si měřit krevní tlak i hlídat hladinu cukru v krvi. Ne každý si s tím poradí. Není třeba věšet hlavu a rozhodně ne házet flintu do žita. Zejména pro starší pacienty, kteří se už špatně pohybují, méně vycházejí ven a nemohou požádat o pomoc svého praktického lékaře, je řešením domácí péče Jaroměř. Podobné služby se určitě dají najít i v jiných regionech, je třeba si je jen vyhledat. O jejich činnosti mají určitě přehled na poliklinikách nebo v nemocnicích, lze je vyhledat i na internetu.

Domácí ošetřovatelka je připravena pomoci vám se vším, co budete potřebovat, zajde do domácnosti za nemocným a bude se mu věnovat. V době zjištění onemocnění vysokým tlakem a cukrovkou pacienta řádně poučí, co dělat dál, bude mu pravidelně kontrolovat tlak a případně ho i naučí si hladinu krevního tlaku měřit v domácích podmínkách. Odebere krev a moč, zajistí jejich rozbor ve zdravotnickém zařízení.

Někteří lidé se po operativním zákroku vracejí domů s umělým vývodem stolice nebo moči, musejí si na novou situaci zvyknout a také dodržovat hygienu, která není zcela obvyklá. Se všemi těmito problémy jim domácí ošetřovatelská péče pomůže. Zdravotnice zajistí výplachy i cévkování.

Při cukrovce druhého typu je činnost slinivky většinou podporována vhodnou dietou a léky. Někdy je potřeba dodávat inzulin v injekcích. A tomu se pacient musí naučit. Diabetikům se někdy na nohou pod kotníky dělají vředy, které se nehojí. Pokud o nehojící se rány pacient nepečuje, může dojít k infekci, která se šíří dál do tkání nebo i do kostí, a může dojít až na amputaci. Pomoc ošetřovatelky je proto při péči o rány obzvlášť důležitá.