Prevence nebolí

Prevence nebolí

V České republice je zdravotnictví na vysoké úrovni. I přes to, nebo možná právě proto, má spousta lidí potřebu se mu vyhýbat až do chvíle, dokud není návštěva lékaře nevyhnutelná. Kdyby přitom měli lidé v některých rozvojových zemích takové možnosti prevence, jaké máme my, pravděpodobně by s jejich využitím neváhali.

Na pravidelné preventivní prohlídky chodí v České republice asi jen 20 % lidí a stejné procento je úplně ignoruje. Přitom taková preventivní prohlídka může nejen v čas podchytit začínající onemocnění a ušetřit nám spoustu trápení, ale také nám údaje z ní mohou pomoci právě v momentě, kdy se do vážného zdravotního stavu dostaneme.

Na preventivních prohlídkách se totiž většinou doplňuje rodinná anamnéza, tedy má náš lékař možnost sledovat, jestli se v naší rodině nevyskytlo například rakovinové onemocnění a v případě že ano, může podniknout preventivní kroky. Součástí preventivních pohlídek jsou také fyzikální vyšetření. Lékař by nám na nich měl pohmatem vyšetřit štítnou žlázu, poklepem a poslechem zkontrolovat srdce a plíce a pohledem zkontrolovat stav žil a tepen na dolních končetinách. Prohlídka by měla také obsahovat kontrolu zraku a sluchu a kontrolu očkování proti tetanu.

Preventivní prohlídky si v České republice nemusíme hradit ze své vlastní kapsy. Například nepříliš oblíbenou návštěvu zubaře nám pojišťovna plně uhradí dvakrát ročně a u těhotných žen dokonce třikrát.

Tím největším důvodem, který by nás měl přimět preventivní prohlídky absolvovat, je naše zdraví. Kolem 60 000 lidí ročně například zemře na nemoci srdce a cév. Toto číslo by se možná zmenšilo, kdyby lidé nemocem předcházeli, místo aby je přecházeli. Díky kvalitním zdravotním službám máme možnost spoustu závažných onemocnění odvrátit, nebo je alespoň zmírnit.

Někdo se řídí obecným přesvědčením, že mladým lidem se nemoc do i vyhýbají, a že tedy preventivní prohlídky absolvovat nemusí. Pravdou ale je, že dokonce i lidé od 18 do 35 let by měli pravidelné prohlídky absolvovat, a to alespoň jednou za dva roky. Ženy by měly navíc absolvovat pravidelné gynekologické prohlídky.

Stejně jako možného výskytu zdravotních problémů, přibývá s věkem i pravidelných preventivních prohlídek. Od 40 let bychom si správně měli nechat kontrolovat cholesterol, hladinu cukru v krvi nebo podstoupit vyšetření EKG.