Jednou se to pravděpodobně stane každému — potřebujeme jít k lékaři. Na některé vyšetření je bohužel dlouhá čekací doba, nebo na nás zbyl termín, který nám může zasahovat do pracovních povinností. Pravdou je, že bychom si vyšetření měli plánovat mimo pracovní dobu, avšak někdy se návštěvám lékaře v pracovní době nevyhneme.
Tato situace je vnímána jako významná překážka v práci ze strany zaměstnance a je upravena zákoníkem práce (262/2006 Sb.) a nařízením vlády, které stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých překážek v práci (590/2006 Sb.).
Nejspíš už každý slyšel o takzvané propustce. Jak vlastně funguje? Kdy a za jakých podmínek ji mohu získat? A je možné ji získat i na celý den?
Obsah
Návštěva lékaře v pracovní době
Návštěva lékaře v pracovní době je vnímána jako překážka na straně zaměstnance. Musíme tedy o této skutečnosti informovat svého zaměstnavatele.
Podle paragrafu 206 zákoníku práce (Společné ustanovení o překážkách v práci na straně zaměstnance) je nutné zaměstnavatele včas informovat o plánované návštěvě lékaře, včetně zdůvodnění, proč se vyšetření či ošetření nemůže uskutečnit mimo pracovní dobu.
Může se stát, že návštěva lékaře bude nutná z neplánovaných důvodů. V takovém případě nemusíme zaměstnavatele žádat o svolení, ale musíme ho co možná nejdříve informovat o důvodu své nepřítomnosti v práci a následně jej dostatečně doložit.
Návštěva lékaře s dítětem v pracovní době
Jedním ze specifických případů je situace, kdy je nutné během pracovní doby navštívit lékaře s dítětem. V takovém případě vám zaměstnavatel umožní čerpat pracovní volno s náhradou mzdy za účelem doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení na vyšetření, ošetření v případě náhlého onemocnění nebo úrazu či na předem naplánované lékařské vyšetření.
Toto pracovní volno může čerpat pouze jeden z rodinných příslušníků, a to jen na dobu nezbytně nutnou, nanejvýš však na jeden den, pokud je doprovod skutečně nezbytný a nelze zajistit mimo pracovní dobu.
Návštěva lékaře během pracovní neschopnosti
Během pracovní neschopnosti navštěvujte lékaře dle termínů, které sám naplánuje. Pokud by došlo ke kontrole ze strany zaměstnavatele nebo příslušného úřadu, lékař potvrdí, že jste se dostavili na prohlídku.
Darování biologického materiálu
Při darování krve vzniká nárok na placené volno nejen na dobu potřebnou k cestě na odběr a odběr samotný, ale také na následnou rekonvalescenci. Standardně se jedná o 24 hodin, případně o další nezbytně dlouhou dobu, kterou je možné zaměstnavateli doložit.
Jelikož je možné darovat i jiný biologický materiál (plazma, kostní dřeň, oocyty…), zaměstnanec má také nárok na pracovní volno s náhradou mzdy/platu ve výši průměrného výdělku za čas strávený cestou na odběr, samotným odběrem, cestou zpět i následnou rekonvalescencí, pokud tyto činnosti zasahují do pracovní doby. Tato doba činí maximálně 48 hodin. Na doporučení lékaře lze dobu prodloužit až na 96 hodin.
Kdy mohu propustku získat?
Zaměstnavatel je podle nařízení vlády povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně dlouhou dobu. K tomu, abychom takové pracovní volno získali, však musíme splnit několik podmínek:
- Ošetření nebo vyšetření musí být provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s naší zdravotní pojišťovnou.
- Zařízení musí být blízko bydlišti zaměstnance nebo pracovišti.
- Zařízení musí být schopno dané vyšetření či ošetření poskytnout.
- Úkon nebyl možno provést mimo pracovní dobu.
Jednoduše řečeno, nárok na návštěvu lékaře v pracovní době máme jen tehdy, když splníme výše uvedené podmínky.
Jak dlouho platí?
Pokud se lékař nachází dále od pracoviště, zaměstnavatel musí zaměstnanci poskytnout pracovní volno na dobu nezbytně nutnou. Náhrada mzdy nebo platu mu však náleží pouze za dobu, kterou stráví návštěvou nejbližšího zdravotnického zařízení vzhledem k bydlišti nebo pracovišti.
Myšleno je i na nezbytně nutnou dobu k cestě tam i zpět; nepočítá se samotný zákrok a čas strávený v čekárně. Vždy záleží na domluvě se zaměstnavatelem. Propustku tedy můžeme dostat na dvě hodiny, ale i na celý den.
Zdroje: zákoník práce, nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, Jenpráce.cz, Alveno, Vzdělání pro vás, Euro.cz
Natálie Schönová je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Fascinuje ji alternativní umění, od filmu až po poezii. Je vášnivou milovnicí nevšedního jídla a psaní. Neustále zdokonaluje své kuchařské dovednosti a pracuje na svých textech. Psaní ji provází od dětství, kdy poprvé vzala do ruky tužku, a stále objevuje nové formy vyjádření.