Vysoký krevní tlak nemá příznaky. Proto choďte na preventivní prohlídky.

Vysoký krevní tlak nemá příznaky. Proto choďte na preventivní prohlídky.

Věděli jste, že 20 procent populace trpí hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem? A že 1 ze 4 osob nad 40 let umírá právě na následky neléčené hypertenze? Někdy se tomuto nejčastějšímu onemocnění kardiovaskulárního systému říká také tichý zabiják. Nemocný nemá žádné příznaky, cítí se zdráv a pokud vysoký krevní tlak neodhalí náhodná návštěva u praktického lékaře, pak na něj ani nemusí přijít. Přitom právě včas odhalený problém je základem úspěšné léčby. Příčiny této civilizační nemoci nejsou známé, vina se ovšem nejčastěji přisuzuje špatnému životnímu stylu. Obezita, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a stres jen umocňují riziko tohoto onemocnění.

Pojďme se zblízka podívat na to, co to vysoký krevní tlak je. V našem těle neustále proudí krev v žilách a tepnách. Celou cirkulaci řídí regulační systém, srdce, nervy, tepny, mozek a ledviny a nadledviny. To, že tlak během dne kolísá je zcela běžné, ovšem pokud se trvale pohybuje ve vyšších hodnotách, jedná se o hypertenzi. Tlak se měří ve dvou hodnotách, všichni víme, že optimálně by měl být 120/80. První hodnota je tlak systolický, který se měří, když se srdce stahuje a krev proudí do tepen. Druhá hodnota se nazývá tlak diastolický a je to tlak, při kterém se srdce uvolňuje. Pokud při dvou rozdílných měřeních lékař Praha, nebo váš praktik naměří více, než 140/90 pak se jedná o hypertenzi.

Málokdo má doma tlakoměr a měří si tlak pravidelně, právě proto je nezbytné nepodceňovat prevenci u svého praktického lékaře. Součástí každé prohlídky je právě i měření tlaku. Tuto nemoc je třeba odchytit v čas, zpočátku nemá příznaky, později, když už je vážnější se může projevovat bolestmi hlavy, bušením srdce, nadměrným pocením nebo únavou a otoky kotníků. V případě, že se neléčí může vést až k infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě a zvyšuje rizika onemocnění srdce, ledvin, očí a mozkové mrtvice.