Podle světové zdravotnické organizace (WHO) budou v roce 2030 nejčastějšími onemocněními ta psychická, konkrétně deprese a úzkostné stavy. Již dnes se téměř zdvojnásobil počet lidí s psychickými poruchami oproti roku 1992. Tyto data jsou alarmující, avšak není se vůbec čemu divit. Životní styl se neustále zrychluje, je na nás kladen čím dál větší tlak po úspěchu a po dokonalosti. Dennodenně jsme vystavování stresujícím situacím, a někdy je toho už prostě moc. Vybalancovat dnes úspěšný pracovní život, spokojenou rodinu a vlastní zájmy může být takřka nemožný úkol.
Mezi nejčastější psychická onemocnění se řadí deprese a neurotické poruchy. Deprese jsou dlouhotrvající stav mysli, kdy dotyčný zažívá pokles nálady, ztrácí zájem, zhoršuje se soustředění a trpí nespavostí. S depresemi si málokdo dokáže poradit sám, a vždy je třeba vyhledat pomoc odborníka. Neurotické poruchy se vyznačují nadměrným opakujícím se pocitem úzkosti, která bývá vyvolána přesně definovanými situacemi, které by však běžně úzkost vyvolávat neměly. Psychických poruch je celá řada, a všechny negativně ovlivní život nemocného.
Příčiny psychických onemocnění mohou být různá, od biologických vrozených dispozic až po psychosociální čili výchovu, vliv okolního prostředí a stres. Psychické onemocnění se může vyskytnout v jakémkoliv věku a potkat může opravdu každého. Vždy však s sebou nese řadu nepříjemností a negativně ovlivní život nemocného, v některých případech mohou být lidé s psychickou poruchou nebezpeční pro sebe i pro své okolí. U psychiatrických poruch je nezbytné, aby si ten, koho to potká, uvědomil, že něco není v pořádku a nestyděl se vyhledat pomoc na psychiatrické ambulanci.