Doplňky stravy vybírejte s rozvahou

Doplňky stravy vybírejte s rozvahou

Žijeme v době plné stresu, kdy člověk mnohdy nemá ani čas se v klidu najíst natož si každý den připravovat kvalitní a vyvážená jídla. To se však může podepsat na našem zdraví, protože zmražené polotovary a neustálá jídla ve fast foodech nebo restauracích nedokáží našemu tělu zajistit všechny potřebné živiny. To se potom může projevovat únavou, podrážděností, sníženou imunitou nebo zdravotními problémy, pro které na první pohled není důvod. S nedostatkem živin, minerálů a vitamínů však mohou pomoct doplňky stravy.

Je však třeba mít na paměti, že doplňky stravy jsou přesně to, jako co se nazývají, pouhé doplňky, které rozhodně nenahrazují zdravou a vyváženou stavu, pouze nám mohou pomoci. Nedá se všeobecně říct, že by jeden druh doplňku pomáhal na všechny obtíže, vždy je třeba si určit, co vás trápí, zjistit nedostatkem jakého vitamínu nebo minerálu to může být způsobeno a podle toho vybírat. Je dobré se poradit s lékařem, nebo alespoň lékárníkem o tom, co který doplněk stravy umí, jak se správně užívá a zda pro vás bude vhodný. Pokud nějaký přípravek slibuje že je všelék a má podezřele mnoho účinných složek, potom je velmi vysoká pravděpodobnost, že jeho reálný účinek bude nulový. Hlídejte si také kolik procent účinné látky doplněk obsahuje, denní doporučená dávka této látky by se totiž neměla překračovat, protože některými vitamíny, například vitamínem A, je možné se předávkovat.

Také dávejte přednost ověřeným výrobcům a nenechejte se zlákat příliš levnou cenou nebo slibem, že vám jeden doplněk pomůže na všechno. Dále je dobré vybírat doplňky stravy podle toho, pro koho jsou určeny. Liší se doplňky pro ženy, pro muže, pro těhotné, které si musí dávat na jejich výběr zvýšený pozor, pro děti nebo pro seniory.