Předchůdce kytary zmiňuje i Bible

Předchůdce kytary zmiňuje i Bible

Kytara je v současné době velmi oblíbený a rozšířený nástroj. Téměř každý si občas rád posedí u táboráku nebo doma s přáteli a rodinou a za doprovodu kytary zazpívá své oblíbené písně. Kytaru si nejvíce z nás spojí s klasickou představou trampů, ohně a pohody někde v případě. Málokdo už ale ví, že historie tohoto nástroje sahá daleko do minulosti a její předchůdce je dokonce zmiňován v Bibli a nazýval se kinnór.

V pozdější době se vzhled a způsob hraní jednotlivých strunných nástrojů vzájemně ovlivňoval a až ke konci osmnáctého století se kytara ustálila ve své dnešní podobě. Během let se potom vyvinuly rozdílné druhy kytar a jejich nejzákladnější dělení je na akustickou, elektroakustickou, elektrickou a baskytaru. Ty se liší stavbou, způsobe hraní, zvukem i strunami, které jsou na ně nejvhodnější. Poté se ještě v rámci jednotlivých kategorií odlišují další druhy, které také znějí odlišně.

Výběr nejvhodnějších strun jednou za čas nemine žádného hudebníka, struny mohou svou kvalitou výrazně ovlivnit zvuk kytary, ale jen na krátkou dobu. Hraním se opotřebovávají a je třeba je pravidelně měnit. Ovšem oproti dávným dobám, kdy se hudební struny vyráběly z ovčích střev a jejich kvalita se odvíjela od potravy zvířat je dnešní trvanlivost strun vysoká. Dnes je naštěstí výroba hudebních strun založená na kovu nebo nylonu. Kromě materiálu se také struny liší tvrdostí a výdrží.

Výběr strun by měl záležet na mechanice a stavbě kytary, ty s plastovými válečky na navázání potřebují struny nylonové, zátěž kovových by válečky nemusely zvládnout, naopak kovové válečky si žádají kovové struny, aby jejich zvuk náležitě vynikl. Tvrdost záleží na požadovaném zvuku, pro začátečníky se doporučují spíše měkčí struny, aby si na ně zvykli. Doporučení existuje celá řada a pokud si nevíte rady, nejlépe vám poradí ve specializované prodejně.