Léto mimo všeho příjemného s sebou pojí i neodbytný hmyz. Je jedno, jestli jdete ven na limonádu a vosy kolem vás nepřestanou kroužit nebo se u vás v pokoji rozhodl zabydlet komár, nebo nemůžete jít na dlouhou procházku do přírody, aniž byste se vrátili celí poštípaní, hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život, tím hůř když vás bodne. Je důležité vědět, co je normální reakce a co už je alergie a co nejlépe zabere jako první pomoc.
Předně je důležité vědět, co je ještě normální reakce na bodnutí a co je již alergická reakce, která by mohla být nebezpečná. Svědivý pupen, zarudlá kůže v místě, kde vás hmyz píchl a svědění je zcela běžná reakce na hmyzí jed. Každý má nějaké osvědčené domácí rady, které zmírňují svědění, někdo radí přiložit na komáří štípanec cibuli, další radí ocet nebo alkohol. Některá řešení skutečně mohou fungovat, jiná ne, a pokud chcete, aby urputné svědění pokožky přešlo co nejdříve a vy si štípanec nerozškrábali, vsaďte na přípravky z lékárny. Nejznámější je nejspíš fenistil, který chladí a tlumí svědění. Starší generace mají jistě s podobným účinkem spojenou alpu, která se dnes vyrábí i jako chladivý gel. Přípravků je na trhu celá řada a nejlépe vám poradí přímo v lékárně.
Zatímco na běžnou reakci pomůžou chladivé gely, na alergickou reakci už jsou mnohdy třeba léky. Lokální alergická reakce, která dokáže být velmi nepříjemná, avšak neměla by být nebezpečná se projevuje jako bolestivý rudý otok, který se šíří do okolí a trvá i několik dní. Nejzávažnější však je celková alergická reakce, která může být různé intenzity a projeví se do patnácti minut po bodnutí. Příznaky mohou být kopřivka, otoky kůže a sliznic, zvracení, průjem, ztížené dýchání až poruchy vědomí. V nejhorším případě hrozí anafylaktický šok a ohrožení života. Lidé, kteří ví, že mají alergii by proto měli neustále při sobě mít léky – antihistaminika a to co mu předepíše lékař. A pozor alergie na hmyzí bodnutí může vzniknout v jakémkoliv věku.