Trápí vás bolavé a oteklé nohy? Pociťujete únavu až příliš často a trápí vás celulitida? Pak je lymfatická masáž vaší odpovědí na všechny uvedené problémy! Lymfatická masáž je skvělým řešením, které vám zaručeně uleví od vašich potíží. Společně se propracujeme k dopovědi na otázky na co jsou lymfatické masáže, jak probíhá lymfatická masáž a jaké jsou účinky lymfatické masáže.
Co je lymfatická masáž?
Lymfatická masáž, též známá pod názvem lymfodrenáž, je specifická technika masáže, která je založena na předpokladu, že podporuje přirozený odtok lymfy. Lymfodrenáž je tak považována za prostředek detoxikace, jelikož míza odvádí odpadní látky z tkání zpět k srdci.
Lymfatická masáž může být buď částečná, nebo celková. Podporuje činnost lymfatického systému, který je nedílnou součástí imunitního systému. Má důležitý podíl na odolnosti proti nemocem a pomáhá odvádět škodlivé látky pryč z těla. Lymfatický systém tvoří soustava lymfatických cév, uzlin a dalších orgánů (slezina a brzlík).
Lymfatický systém, který nefunguje správně, lze odhalit pomocí symptomů. Na začátku je nenápadný a projeví se únavou dolních končetin. Potom přijdou otoky nohou, únava celého těla, otoky mízních uzlin, poruchy imunitního systému nebo dokonce dechové potíže. Porucha lymfatického systému se též může projevit kožními potížemi, například akné či celulitidou.
Na co jsou dobré lymfatické masáže
Jestli si stále nejste jistí, na co jsou lymfatické masáže, tak čtěte dál. Protože lymfatický systém nemá svou vlastní pumpu, cílený masážní tlak je jedinou možností, jak lymfatický systém obnovit a aktivovat a jak usazené škodliviny dostat ven z těla. Jemnou technikou masér napomůže odtoku lymfy, čímž zmírní otoky.
Lymfatická masáž a účinky
Lymfatické masáže mají mnoho pozitivních účinků na lidský organismus.
- účinky drenážní – přebytečnou vodu odvádí ven z těla,
- účinky detoxikační – odvádí toxiny a zbytky metabolických procesů,
- účinky regenerační – zkracuje období rekonvalescence po úrazech, zlomeninách, operacích a obnovuje svalovou sílu (např. u vrcholových sportovců),
- účinky redukční – lymfatické masáže fungují jako prevence vrásek, léčba obezity a redukce tuků,
- účinky anticelulitidní a imunitní – posiluje a navrací obranyschopnost organismu.
Má lymfatická masáž nežádoucí účinky? Lymfodrenáž není vhodná pro všechny a může mít určité kontraindikace. Mohou se vyskytnout nežádoucí účinky, jejichž nejčastější příčinou je nesprávné provedení masáže. Mezi nežádoucí účinky patří nadměrná bolest hlavy, pocit tlaku, únava nebo závrať. Pokud se u vás naskytnou jakékoliv další potíže, obraťte se na svého praktického lékaře.
Průběh lymfatické masáže
Jak probíhá lymfatická masáž? Lymfoterapeut musí nejprve provést uvolnění spádových uzlin na krku, v oblasti uší a kolem klíční kosti. Dále uvolní uzliny v jednotlivých lymfatických centrech podle toho, jakou část těla vám bude masírovat. Například v tříslech při lymfatické masáži nohou. Tím zajistí, že se lymfa nebude nikde hromadit a bude volně odtékat.
Na rozdíl od masáže svalů se lymfatická masáž provádí velmi jemnými pohyby, nikdy nesmí bolet. Masíruje se totiž podkoží, kde lymfa proudí, nikoliv svaly. Na druhou stranu by tlak neměl být ani příliš malý, nejedná se o hlazení pokožky těla. Lymfatická masáž se provádí pomalu a jednotlivé hmaty se několikrát opakují.
Postup lymfatické masáže a směr pohybu se liší i od sportovní masáže, protože krouživé pohyby směřují k srdci a krku. Největší pozornost lymfoterapeut věnuje oblasti velkých lymfatických uzlin – na krku, kolem klíčních kostí, v podpaží a tříslech.
Manuální lymfatická masáž celého těla trvá 90 až 120 minut a zahrnuje masáž hlavy, obličeje, krku, hrudníku, břicha, rukou, zad, hýždí a nohou zepředu i zezadu včetně chodidel. Součástí může být i dechové cvičení před masáží, protože hluboký dech pomáhá rozproudit lymfu.
Přístrojová lymfatická masáž využívá kompresní návleky (kalhoty, rukávy, vestu). Uvnitř se nachází komory, které se nafukují podle daného programu. Tím vytváří tlak na vaše tělo a podporují proudění lymfy.
Pro koho jsou lymfatické masáže
Lymfatická masáž by měla primárně sloužit jako preventivní opatření proti vzniku křečových žil. Lymfatické masáže jsou vhodné především pro osoby vystavené dlouhodobému stání. Indikuje se také u chronické žilní nedostatečnosti, u diabetiků, po úrazech, operacích kloubů a vyléčení onkologických onemocnění nebo před jakoukoliv operací, jakožto celková prevence zánětu hlubokého žilního systému. Kromě toho jsou lymfatické masáže ideální pro ty, které trápí problémy se špatnou pletí, a pro ty, kteří bojují s celulitidou.
Kdo nesmí lymfatické masáže
Pokud existuje někdo, kdo nesmí lymfatickou masáž, tak jsou to lidé potýkající se s akutním virovým či bakteriálním onemocněním, s akutními nebo nedoléčenými onkologickými potížemi nebo s cirhózou a dalšími onemocněními jater a ledvin. Dále lymfatické masáže nejsou vhodné pro ty, kteří mají kožní záněty, plísně a otevřené rány, nebo srdeční a plicní onemocnění či utrpěli cévní mozkovou příhodu. Ani ti, kdo mají zvýšenou funkci štítné žlázy či epilepsii nebo jiné neurologické onemocnění, nesmí lymfatickou masáž.
Dobrý lymfoterapeut
Na tom, kdo lymfatickou masáž provede, velmi záleží. Je nezbytné, abyste si udělali důkladnou rešerši a vybrali si lymfoterapeuta, který je profesionálem v oboru. Hledejte odborníka s vyšším zdravotním vzděláním a s prokazatelnou praxí. Nejprve by vás měl prohlédnout, zjistit váš celkový komplexní zdravotní stav, a teprve poté by měl stanovit, co přesně potřebujete a co je pouze pro vaše tělo vhodné.
Proč je důležité vybrat si správného terapeuta? Neboť riziko zdravotního poškození lymfatického systému, kterému byste mohli být vystaveni neodborně provedenou lymfodrenáží, může být mnohem horší, než přínos, kterým by ošetření mělo být.
Kolik stojí lymfatické masáže?
Cena lymfatické masáže se obvykle pohybuje od 600 do 1 000 Kč za hodinu masáže. Pokud hledáte lymfatickou masáž v Brně nebo lymfatickou masáž v Praze, budou se ceny blížit spíše horní hranici. Přístrojovou lymfodrenáž pořídíte levněji – hodina vyjde asi na 400 Kč.
Některé zdravotní pojišťovny hradí lymfatické masáže jako součást rehabilitace například po gynekologických operacích či po odstranění uzlin při rakovině prsu.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.