Rostlina, která je nazývána indický ženšen a zimní třešeň, je jednou z nejvíce zkoumaných rostlin ajurvédské medicíny. Ashwagandha zlepšuje paměť a funkce mozku, tlumí stres, pomáhá při depresi a úzkostech. Zkvalitňuje spánek, snižuje záněty v těle, zvyšuje sílu a objem svalů, vytrvalost. Upravuje hladinu krevního cukru a jako antioxidant chrání buňky a zlepšuje celkovou imunitu. To je jen krátký výčet toho, na co je dobrá Ashwagandha. Jaké jsou její nežádoucí účinky?
Co je ashwagandha?
Ashwagandha, podle české výslovnosti též ašvaganda, neboli vitánie snodárná (Withania Somnifera) je vytrvalá, stálezelená subtropická až tropická rostlina rostoucí do výšky 50 cm až 2 m. Jméno ashwagandha pochází ze staroindického jazyka Sanskrt. Skládá se ze slov ashwa (kůň) a gandha (vůně). Kořen má silné aroma, které připomíná koňské pižmo. Říká se, že propůjčuje sílu a mužnost koně.
Ašvaganda se vyskytuje především v Indii a tropických zemích Asie, Afriky a Evropy. Má malé žlutozelené květy, listy a kulaté oranžovočervené plody ve tvaru bobulí. Rostlinu ašvaganda lze nalézt v různých formách, zejména jako kapsle, tablety, čaj, prášek nebo tinkturu.
V ajurvédské, indické a unani medicíně je ashwagandha popisována jako indický ženšen. Ashwagandha obsahuje chemikálie, které mohou uklidňovat mozek, stimulovat imunitní systém, snižovat otoky, záněty i krevní tlak.
Ashwagandha má v tradiční medicíně silné zastoupení díky vysokému obsahu účinných látek, jako jsou flavonoidy, alkaloidy, saponiny, laktony, vitaminy a minerály. Ashwagandha obsahuje vysoký počet účinných látek, tou nejdůležitější jsou však withanolidy. Právě ty rostlině propůjčují její adaptogenní účinky. Nacházejí se zejména v kořeni rostliny, v menším množství pak i v jejích listech.
Na co je dobrá ashwagandha?
Ashwagandha patří mezi adaptogeny. To jsou rostliny, které pomáhají naší mysli a organismu lépe snášet stresovou zátěž. Za stresové faktory lze považovat vše, co na nás působí negativně (psychická, fyzická a chemická zátěž, znečištěné prostředí, hluk). Právě adaptogeny pomáhají stresovým faktorům čelit, lépe je snášet a nechat se nimi méně ovlivňovat.
Ashwagandha snižuje aktivitu hypotalamu, hypofýzy a nadledvin, které vyplavováním hormonů reagují na stresové faktory. Stejně jako jiné adaptogenní rostliny pomáhá ašvaganda udržovat homeostázu a tím i acidobazickou a hormonální rovnováhu. Má příznivý vliv na imunitní systém a duševní zdraví.
Ašvaganda účinky podporuje štítnou žlázu, nervový systém a mužské libido.
Jak rychle působí ashwagandha?
Účinky ashwagandhy se projeví v řádu několika týdnů až měsíců. Jde o potravinu a výrobky z ní, takže neúčinkuje okamžitě jako léky. Důležitá je proto pravidelnost užívání. První výsledky užívání ašvagandy lze vidět již po měsíci užívání.
Ašvaganda: Účinky
Posiluje imunitní funkce. Ashwagandha obsahuje velké množství antioxidantů, minerálů a vitaminu C, které podporují imunitní systém. Účinné látky v bylině jsou protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační.
Podporuje psychickou pohodu při úzkostech a stresu. Ašvaganda je známá především pro svou schopnost snižovat stres a zlepšovat aktuální psychický stav. Některé studie poukazují na léčivé účinky proti úzkosti a depresi. Rostlina působí proti úzkosti, stresu a emočnímu vypětí, depresi a má uklidňující účinky na mysl.
Podporuje lepší spánek a snižuje míru únavy. Ashwagandha podporuje klidný spánek a pomáhá při poruchách spánku a problémech usnout. Současně také může působit pozitivně proti únavě.
Zvyšuje hladinu testosteronu a podporuje plodnost. Ashwagandha je známá zejména pro své silné účinky na hladinu testosteronu a sexuální zdraví u mužského pohlaví. Ašvaganda je přírodní afrodiziakum, které podporuje sexuální apetit a libido. Napomáhá také lepšímu prokrvení pohlavního ústrojí, pánevní oblasti u mužů i žen, a tím příznivě působí proti neplodnosti.
Podporuje kognitivní funkce. Ashwagandha se v tradiční ajurvédské medicíně užívá k podpoře paměti a kognitivních funkcí. Odborníci potvrzují, že rostlina může zlepšit nejen paměť, ale také pozornost a exekutivní funkce (schopnosti plánování, organizování a řešení problémů).
Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém. Ashwagandha podporuje snižování krevního tlaku, špatného LDL cholesterolu a hladiny cukru v krvi. Může pomoci zlepšit pevnost cévních stěn a krevní oběh, stejně jako prokrvení tkání v těle. Díky vysokému obsahu železa působí na zvýšení počtu červených krvinek.
Zlepšuje fyzický výkon a vytrvalost. Ashwagandha zlepšuje fyzický výkon, zvyšuje růst svalové hmoty a podporuje následné zotavení u žen i mužů. Užívání ashwagandhy u sportovců také zvýšilo hodnotu VO2Max.
Ašvaganda: Nežádoucí účinky
Stejně jako ostatní léčivé byliny má i ašvaganda nežádoucí účinky. Které to jsou? Ashwagandha je relativně bezpečná a netoxická, pokud ji užíváte orálně, krátkodobě a v malých dávkách (od 450 mg do 2 g). U některých lidí však může ašvaganda vyvolat mírnou ospalost a sedaci. Proto užívání ashwagandhy spolu se sedativními léky (benzodiazepiny) či sedativy (CNS depresanty) není doporučováno. Může totiž vést k letargii, slabosti a nervozitě. Ve velkých dávkách má ašvaganda nežádoucí účinky na trávicí trakt a může způsobovat podráždění žaludku, průjem a zvracení.
Neužívejte ashwagandhu:
- během těhotenství. Existují důkazy, že ashwagandha v příliš vysokých dávkách může způsobit předčasný porod nebo potrat.
- při hypotenzi. Pokud máte nízký krevní tlak nebo na krevní tlak užíváte nějaké léky, ashwagandhu užívejte velmi opatrně. Ashwagandha může snižovat krevní tlak.
- při diabetu. Ashwagandha může snížit hladinu krevního cukru, což může narušit účinek léků proti cukrovce a způsobit klesnutí krevního cukru. Pokud trpíte cukrovkou a užíváte ashwagandhu, pečlivě sledujte hladinu cukru ve vaší krvi.
- při autoimunitním onemocnění. Díky ašvagandě může být imunitní systém aktivnější. Proto se jí při autoimunitních nemocech (například lupus, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, ulcerózní kolitida či Crohnova choroba) vyhněte.
- pokud trpíte poruchou štítné žlázy. Ashwagandha může zvýšit hladinu hormonu štítné žlázy. Jestliže máte problémy se štítnou žlázou nebo berete léky na štítnou žlázu, ashwagandhu užívejte opatrně, nebo raději vůbec.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.