Uhličitá koupel: Co to je, jaké má účinky a kontraindikace

Uhličitá koupel: Co to je, jaké má účinky a kontraindikace

21. století je érou uspěchanosti, stresu a honbou za co nejlepšími výsledky. To má za následek vaši únavu a nejrůznější stresové projevy. Možná právě proto je čím dál více populární hledat odpočinek v lázeňských procedurách. Vyhledávanou je uhličitá koupel, avšak ne každý ví, o co přesně se jedná a jaké jsou její účinky. Právě to budeme zkoumat v dnešním článku. Pohodlně se usaďte a přečtěte si, jaké benefity vám může přinést.

Nejstarší procedura lázeňství

Ano, uhličitá koupel opravdu patří mezi jedny z nejstarších lázeňských vodoléčebných procedur. A protože je stále využívaná, je logické předpokládat, že má opravdové blahodárné účinky. O co vlastně jde?

Nejedná se tak úplně o klasickou vodní koupel. Voda je napuštěna ve speciální nerezové vaně a plní se studenou minerální vodou, která je obohacena o oxid uhličitý.
Voda je ohřívaná až těsně před vlastní aplikací a to na teplotu 34 – 35 stupňů Celsia. Důvod, proč je voda ohřívaná až těsně před aplikací je fakt, že díky prudkému ohřátí vody dochází k uvolňování oxidu uhličitého.

Jak oxid uhličitý ovlivňuje naše tělo?

Vstřebání oxidu uhličitého do těla způsobuje roztažení cév v kůži a podkoží a to vnímáme jako pocit tepla. Koupel tedy ovlivňuje cévní oběh a je velmi příjemná, důvodů k jejímu vyzkoušení je ovšem vícero.

Kromě relaxačních až sedativních účinků ovlivňuje i naše kožní receptory. Pociťujete-li tedy například svědění a pálení kůže, tato koupel je pro vás vhodnou alternativou ke zklidnění nepříjemných symptomů.

Vstřebávání oxidu uhličitého dále podporuje činnost dechového centra v mozku a snižuje pulzové frekvence k ulehčení práce srdce.

suchá uhličitá koupel

Alternativa – suchá uhličitá koupel

Nemáte-li v lásce koupele nebo trpíte-li nemocí, která vám brání v absolvování vodoléčebných procedur, máme pro vás řešení.

Široká škála lázní v České republice nabízí suchou uhličitou lázeň, alternativu vodní uhličité lázně. Procedura spočívá v tom, že je vaše tělo uzavřeno do speciálního plastového vaku (mimo ramena, hlavu a prsa). Tento vak je naplněn oxidem uhličitým. Během celé procedury odpočíváte a účinky oxidu uhličitého jsou stejné, jako je tomu v případě vodoléčebné varianty.

Pro koho je uhličitá lázeň nevhodná a naopak?

Přestože uhličitá lázeň je skvělou volbou pro osoby trpící srdečně-cévními onemocněními nebo například vysokým krevním tlakem, najedou se i takové případy, kdy lékaři uhličitou koupel nedoporučují, či úplně zakazují.

Mezi hlavní kontraindikace, tedy situace, kdy se určitý výkon nemůže použít, řadíme například nízký krevní tlak, akutní záněty srdce, srdeční arytmii a tachyarytmii (případně jiná onemocnění cév) a anémie či mokvavé kožní nemoci.

Dále pak není koupel vhodná pro těhotné ženy, osoby trpící epilepsií či jinými problémy spojenými s kontraindikacemi obecné vodoléčby.

Uhličitá koupel účinky

Kde mohu uhličitou lázeň absolvovat?

V České republice je nespočet lázní a mnoho z nich nabízejí svým klientům možnost vyzkoušet i uhličitou lázeň.

Léčebné lázně Bohdaneč nabízejí suchou uhličitou lázeň, nebojíte-li se však jehel, nabídka je zde rozšířena i o plynové injekce, které působí lokálně například v místě bolesti a případně urychlují i hojení ran.

Nikoho nejspíš nepřekvapí, že proceduru nabízejí i Františkovy lázně. Na Olomoucku můžete navštívit Teplice nad Bečvou, na Moravě pak proceduru nabízí Columna centrum v Brně na Kolišti.

Doporučujeme
Související článek: Předcházejte srdečně-cévním onemocněním

Zdroje: spa.cz, horskelazne.cz, frantiskovylazne.cz, llb.cz – suchá uhličitá koupel, llb.cz – plynové injekce, ltnb.cz, columna.cz