Ayahuasca, mystický nápoj z hlubin amazonského pralesa, je v posledních letech předmětem rostoucího zájmu nejen mezi nadšenci alternativní medicíny, ale i mezi vědci a psychonauty po celém světě.
Tento nápoj, připravovaný z liány a dalších rostlin, je známý svými silnými psychoaktivními účinky.
Ty mohou zahrnovat hluboké duchovní a terapeutické zážitky. Co je to ayahuasca, jaké má ayahuasca účinky a proč tento rostlinný nápoj oplývá kontroverzí?
Co je to ayahuasca?
Ayahuasca je tradiční šamanský nápoj připravovaný z psychoaktivní rostliny, jejíž domovem je Amazonský prales. Použití rostlinného nápoje má za následek dosahování mimořádných stavů vědomí konzumenta.
Ayahuascu užívají domorodé kmeny i akulturované obyvatelstvo na území Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Bolívie a Brazílie.
Proč ayahuasca?
Výraz ayahuasca pochází z kečuánštiny a znamená „liána duše“ či „liána mrtvých”.
Slovo huasca totiž označuje (jakýkoliv) druh liány a slovo aya vyjadřuje popis něčeho, co by se dalo označit za oddělitelnou duši nebo také esenci mrtvé osoby.
Z čeho se připravuje ayahuasca?
Ayahuasca se tradičně připravuje z rostlin typických pro Amazonský prales. Jedná se o odvar dřevité liány rodu Banisteriopsis caapi a listů keře Psychotria viridis.
Víra amazonské populace v duchovní sílu rostlin dokonale charakterizuje také přípravu nápoje ayahuasca. Úctu k ayahuasce zpečetili domorodí obyvatelé základními pravidly pro přípravu, která je součástí posvátného rituálu.
Historie ayahuascy
Archeologické nálezy dokládají, že domorodí obyvatelé Amazonie nejrůznější halucinogenní nápoje pijí již více než 2 000 let.
První zmínky o rostlinném nápoji ayahuasca se přitom objevují ve druhé polovině 19. století. A globálním fenoménem, tedy především v Evropě a Severní Americe, se ayahuasca stává až ke konci 80. let.
Příprava ayahuascy
Příprava ayahuascy je ceremonie. Liána Banisteriopsis caapi obsahuje alkaloidy inhibující enzym monoaminoxidázu (MAOI).
Listy keře Psychotria viridis obsahují psychoaktivní látku N,N-dimethyltryptamin (DMT).
Kromě těchto dvou základních komponentů se při přípravě ayahuascy nepoužívá nic jiného než voda.
Ayahuasca však může být připravována z různých rostlin, které obsahují tytéž chemické látky a do směsi bývají přidávány i různé přísady, jimiž se mění účinky finálního produktu.
Čerstvě uvařená ayahuasca má hnědou barvu. Její chuť je popisována různě, od hořké čokolády po grapefruit. Lidé tekutinu popisují spíše jako odpudivou, příliš silnou, hořkou a slanou.
Ayahuasca rozšiřuje vědomí
Ayahuasca obsahuje látky, které mají schopnost kvalitativně měnit vědomí. Jejich účinky nelze přesně a důsledně popsat a vymezit, důsledkem je tudíž ohromné množství názvů, které se této skupině látek dostalo.
Jsou to entheogeny, halucinogeny, psychedelika, mystikomimetika, fantastikanty, psychodysleptika či psychotogeny.
Ayahuasca chemický rozbor
N,N-dimethyltryptamin (DMT), který je obsažen v listech rostliny Psychotria viridis, je velmi silný halucinogen.
Ve stopovém množství je však přítomen ve všech živých organismech, tudíž i v lidském těle. Chemické složení DMT vykazuje podobnosti se serotoninem, hormonem, který je produkován v lidském mozku a má funkci chemického kurýra mezi mozkovými buňkami.
Chemické látky, které obsahuje liána Banisteriopsis caapi, jsou alkaloidy harmin, harmalin a tetrahydroharmin. Tyto látky deaktivují produkci a distribuci monoaminooxidázy, a tím umožňují působení DMT v centrálním nervovém systému.
Ayahuasca negativní účinky
Jaké má ayahuasca účinky? Ayahuasca se na fyzické úrovni projevuje opravdu velmi silně. Téměř nikdo se nevyhne opakovanému zvracení a průjmu.
Mezi další nepříjemné projevy patří třas těla, celková nevolnost, zimnice nebo naopak pocit horkosti. Může, ale nemusí, docházet k výkyvům krevního tlaku.
Dochází ke zbystření smyslů. Často je pociťována slabost končetin a dochází ke ztrátě orientace, proto je během ceremonie nutná přítomnost pomocníků, kteří účastníkům pomáhají hlavně s doprovodem na toaletu.
Ayahuasca pozitivní účinky
Ayahuascový rituál na psychické úrovni je jedinečný, neopakovatelný a svým způsobem neuchopitelný a nepřenosný zážitek. Konzument ayahuascy vnímá oddělení duše od fyzického těl, což je spojeno s pocity létání, závratě, rotace. Častým rysem je vize vzdálených osob, měst, krajin.
Ayahuascové vize jsou specifickým fenoménem. Nelze je jednoduše popsat a neexistuje jediná stoprocentně stejná vize, kterou by sdílelo více lidí.
Častým společným jmenovatelem vizí je tzv. synestezie. To znamená vnímání smyslů jiným smyslem. Mluvíme například o barevném slyšení, sluchových halucinacích, hmatových pocitech.
Zážitky na ayahuasce
Účastníci ayahuascových rituálů vypovídají o dvou mimořádně důležitých jevech. Prvním z nich je vize vlastní smrti. Často je zážitek popisován jako nahlížení na mrtvé tělo z výšky a spatření duše, která tělo opouští.
Účastníci si procházejí náročnou panickou situací, kdy je například jejich tělo rozebíráno na kousky apod. Posléze jim je ukázána nádhera života na Zemi i mimo ni a nekonečnost života.
Tato zkušenost tak může pomoci k vyrovnávání se s vlastní konečností.
Druhým, souvisejícím jevem je rozpouštění či potlačení ega. Účastníci po ayahuascové ceremonii referují o neskutečné pokoře a lásce, kterou pociťují ke všem živým formám života a cítí se být nepatrným kouskem celku.
Terapeutický potenciál nápoje ayahuasca
Vědecký výzkum začíná odhalovat terapeutický potenciál ayahuascy, zejména v oblasti duševního zdraví. Studie naznačují, že může být užitečná při léčbě deprese, posttraumatické stresové poruchy (PTSD) a závislostí.
Proč je ayahuasca kontroverzní?
V Brazílii, Novém Mexiku a Nizozemí je užívání ayahuascy uznáno za náboženský akt díky aktivitě synkretických církví.
Těmto se podařilo dosáhnout legalizace s ohledem na dodržování náboženských svobod.
V ostatních zemích včetně ČR není užívání ayahuascy v náboženském kontextu legální, a tak se tyto instituce nachází v tzv. šedé zóně.
V České republice je DMT ilegální dle nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek.
Držení DMT či nápoje ayahuasca je v malém množství pouze přestupkem.
Každopádně jakákoliv manipulace s touto látkou či přípravkem z ní, tedy i jejich předání či prodání, a to bez omezení množství, je považována za trestný čin ve smyslu § 283–287 .
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.