Nedávno jeden mezinárodní výzkum přišel s výsledky, že Češi jsou nejnezdravější národ v Evropě s nejhoršími stravovacími návyky. Jíme prý velké porce, těžké polévky s pečivem, nehledíme na to, jaké živiny a kalorie jídlo obsahuje, vede u nás maso s přílohami nebo těžké omáčky, a nakonec to spláchneme pivem nebo sladkou limonádou. Opravdu jsme na tom tak špatně, jak tvrdí výzkumy, nebo naše jídelníčky stravovací návyky nejsou ve skutečnosti o nic horší než v jiných zemích?
Na tuto problematiku se rozhodně nedá dívat černobíle, žádné potraviny v malém množství nejsou zdraví škodlivé, i v restauracích a závodních jídelnách se dá vybrat zdravé a lehké jídlo a stále více lidí se o problematiku stravování a s ním spojené zdraví a boj s obezitou zajímá čím dál více. Co jsou podle odborníků nejhorší stravovací návyky, kterým je dobré se vyhnout?
Co se týká prvního jídla dne, snídaně, nevedeme si v porovnání s jinými národy vůbec špatně. Zatímco ve Francii nebo Belgii si na snídaně příliš nepotrpí, u nás si její důležitost uvědomuje devadesát pět procent lidí. Se svačinami a zásadou zdravého stravování, že by se mělo jíst častěji, ale po menších porcích na tom už tak dobře nejsme. Největší problém ovšem nastává u obědů. Jen malá část z nás, má čas si vařit doma a v práci se potom v klidu najíst ve vymezeném čase. Z toho důvodu obědváme za obrazovkou počítače a ve spěchu, což není zdravé. Při chození na obědy do restaurací a závodních jídelen je zase problém s nezdravými jídly, málokdo, když už jde někam na jídlo si dá salát, raději si dopřejeme řízek nebo svíčkovou, abychom se pořádně najedli. Restaurace podávají velké porce a množství jídla převyšuje naši skutečnou potřebu na kalorie a živiny. Chtě nechtě se tak přejídáme. Řešením může být vynechat polévku, nebo ji spolu s pečivem mít jako hlavní chod. Více se zaměřit na co jíme, nebýt líní vařit si doma a sladkou limonádu na konci vyměnit za obyčejnou vodu.
Člověk nemusí být specialista na zdravé stravování ani dodržovat žádné šílené diety, aby docílil dobře vyváženého jídelníčku. Stačí se řídit selským rozumem a umět si říct dost.