Aby se dítě dětského lékaře nebálo, musí mu důvěřovat

Aby se dítě dětského lékaře nebálo, musí mu důvěřovat

Návštěva praktického lékaře na obyčejnou preventivní prohlídku je pro někoho nezbytnou nutností, pro jiného nepříjemným zážitkem, kterému s ze všech sil vyhýbá. Jiné to není ani u dětí, je normální, že se některé lékaře a injekcí bojí. Některé děti prohlídku zvládnou v klidu, zatímco jiné začnou brečet, jen vykročíte do čekárny. Jak svému potomkovi pomoct se strachem z lékařů, aby pro něj byly preventivní prohlídky v klidu?

Vše začíná výběrem praktického lékaře. Pokud chodíte k nelidovi, který dětem nerozumí a je, jak se říká “studený čumák”, děti to často poznají a takového člověka se bojí. I vybavení a vzhled ordinace hraje velkou roli, když jsou v čekárně hračky, dítě se rozptýlí a příjemného prostředí se nebojí. Proto věnujte dost času výběru dětského lékaře. Dlouholeté zkušenosti s dětmi a příjemný a lidský ale zároveň profesionální přístup najdete u MUDr. Mariany Jínkové ve Třinci. Sestřička je vždy veselá a usměvavá, děti na prohlídku dobře připraví a lékařka je pečlivá a vstřícná, což ocení děti i rodiče. Tato dětská lékařka ve Třinci nabízí kromě diagnostické a léčebně preventivní péče pro děti a dorost také nadstandartní péči v podobě vyšetření v jiných než ordinačních hodinách, návštěvy nemocného dítěte doma, nastřelování náušnic nebo nadstandartní očkování.

Když máte vstřícného dětského lékaře máte napůl vyhráno. Druhá část je na vás jako na rodičích. Rozhodně dítě nikdy nestrašte očkováním jako trestem, když zlobí. Také mu neříkejte děsivé historky z ordinace, naopak mu popište a vysvětlete co se bude dít a co ho čeká. Strach z neznáma je často horší než vyšetření samotné. Někdy pomáhají úplatky, například dítěti slíbit po prohlídce návštěvu hračkářství. Mohou také pomoct hračky s lékařskou tematikou, kdy si dítě může hrát na doktora se svými plyšáky. V ordinaci nenechávejte svého potomka samotného, buďte neustále s ním a ujišťujte ho, že je vše v pořádku.