Buďte i v létě opatrní na své zdraví

Buďte i v létě opatrní na své zdraví

Většina lidí si pojí především zimu a chladné sychravé počasí se zdravotními problémy. Sotva vyleze sluníčko a dny jsou teplé a příjemné, získávají pocit, že jim nic nehrozí. I léto však skrývá mnoho zdravotních rizik a takzvaných letních nemocí, které znepříjemňují letní pohodu a musíme kvůli nim navštívit praktického lékaře. Co tedy dělat abyste se co nejvíce z nim vyhnuli?

Základem všeho je správný pitný režim. V horkých dnech a na sluníčku mnoho tekutin vypotíme, a tak je mísíme správně doplňovat. Říká se, že na 10 kilogramů hmotnosti by člověk měl vypít 0,3 litru tekutiny. Důležité je pít průběžně během celého dne. Dehydratace může mít za následek, únavu, slabost a bolesti hlavy. S létem se pojí také pobyt na sluníčku a užívání si vodních radovánek. I tyto aktivity mají svá rizika. Pokud jste na slunci příliš dlouho, hrozí vám kromě spálené pokožky také úžeh. Proto nezapomeňte na opalovací krém, občasné zchlazení a nepodceňujte pokrývku hlavy a pobyt ve stínu. Naopak úpal vzniká z přehřátí organismu, například v rozpáleném autobuse. První pomoc u těchto problémů by mělo být přesunutí se do chladu, studená sprcha, klid a dostatečné doplňování tekutin.

Pobyt u vody může být nebezpečný jen kvůli sluníčku ale také kvůli vodě samotné. Z koupání ve špinavé vodě hrozí ženám nejen gynekologické potíže, ale velmi častý je i zánět močového měchýře, za který mohou většinou mokré plavky. Pokud jsou ve vod sinice hrozí navíc podráždění očí a zánět spojivek. Ve špinavé vodě je lepší se vůbec nekoupat, pokud už nevydržíte teplo a stejně tam skočíte, měli byste se hned poté osprchovat čistou vodou. V létě jsou také časté pikniky a grilování, a tak je třeba si dávat pozor i na otravu jídlem. Mimo to jsou časté zdravotní potíže i kvůli klimatizaci. Pokud typické potíže pro dané onemocnění neodezní, je třeba navštívit svého praktického lékaře. Ordinace Rakvice je zvyklá v létě pečovat o své pacienty a stejně tak i váš praktický lékař bude vědět jak vám nejlépe pomoci.